Najkrótszy dzień w roku 2022 - kiedy jest? Za ile zaczyna się zima?

2022-12-20 16:18
Najkrótszy dzień w roku 2022 - kiedy jest? Za ile zaczyna się zima?
Autor: Pexels Najkrótszy dzień w roku 2022 - kiedy jest? Za ile zaczyna się zima?

Zmiana czasu na zimowy skutkuje tym, iż dni stają się coraz krótsze, aby mogły ustąpić nocy. Najkrótszy dzień w roku 2022 będzie miał miejsce - tak jak zwykle - już w grudniu. Sprawdziliśmy, kiedy noc będzie najdłuższa oraz za ile zacznie się najprawdziwsza zima! To wtedy wypada tzw. zimowe przesilenie.

Najbardziej sroga pora roku zdecydowanie nie każdemu kojarzy się przyjemnie. Są jednak osoby, które uwielbiają ten niepowtarzalny, magiczny klimat. W końcu nie sposób szukać go podczas innych okresów. Data zimowego przesilenia może być różna. W obecnym roku wypada ona akurat wtedy, kiedy rozpoczyna się kalendarzowa zima. Jest to wobec tego równoznaczne z trwaniem najkrótszego dnia w roku, to wtedy noc jest najdłuższa. Tego dnia Słońce góruje w zenicie w zwrotniku Koziorożca. Po tej dacie światło słoneczne będzie gościło na niebie coraz dłużej, bardzo powoli zbliżając nas do znacznie cieplejszej wiosny.

Boże Narodzenie 2022 - dni wolne. Wtedy będziesz mieć szansę na odpoczynek!

Zdradzam jak się robi rapowy HIT [RÓB RAP] | ESKA XD - Ale to już było #63

Najkrótszy dzień w roku - kiedy jest?

Najkrótszy dzień w roku ma ruchomą datę, jednak zawsze wypada podczas ostatniego miesiąca w roku. W 2022 wypadnie już 21 grudnia, co oznacza, że zbiegnie się z kalendarzową datą rozpoczęcia zimy. Dzień będzie trwał około 7 godzin i 40 minut, trzeba przyznać, że będzie naprawdę krótki! Najdłuższy trwał ponad 9 godzin więcej!

Zima 2022/2023 - TAKIEJ pogody nikt się nie spodziewa. Przed nami zima stulecia?

Kiedy rozpocznie się zima astronomiczna i kalendarzowa?

Astronomiczny początek zimy jest równoznaczny z przesileniem zimowym, co oznacza, że data ta jest ruchoma. W tym roku początek tej pory roku będzie miał miejsce właśnie 21 grudnia! Jeśli chodzi o kalendarzową datę, każdego roku wypada ona tego samego dnia. W 2022 zbiegną się one ze sobą, co oznacza, że zarówno astronomiczna, jak i kalendarzowa zima rozpoczną się 21 dnia podczas ostatniego miesiąca w roku!

Sonda
Która pora roku jest Twoją ulubioną?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze