Najkrótszy dzień w roku 2022 - ile trwa i kiedy jest? [DATA]

2022-11-26 10:40
Zima - słońce
Autor: Canva

Najkrótszy dzień w 2022 roku będzie krótszy nawet czterokrotnie, od tego najdłuższego! Zimeniające się pory roku oraz zmiana czasu wpływają na dłogość słonecznego światła danego dnia. Kiedy przypada najkrótszy dzień w 2022 roku? Ile będzie trwał? Sprawdziliśmy!

Najkrótszy dzień w 2022 roku, to inaczej przesilenie zimowe. Data najkrótszego dnia w roku 2022 jest dokładnie tym samym dniem, w którym rozpoczyna się astronomiczna zima. Za przesilenie zimowe uznaje się moment, w którym słońce zajmuje miejsce w zenicie nad zwrotnikiem Koziorożca. Tego dnia Słońce wznosi się nad horyzont na wysokość aż czterokrotnie niższą niż w najdłuższy dzień w roku. Różnica pomiędzy najkrótszym, a najdłuższym dniem w 2022, będzie wynosiła około 9 godzin. Dobrą informacją jest to, że każda następna noc będzie krótsza, a dzień dłuższy. Po zmianie czasu z letniego na zimowy noc staje się coraz dłuższa. Wpływają na to również zmieniające się pory roku. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się, kiedy będzie najkrótszy dzień w 2022 roku i ile będzie trwał.

Karnawał 2023 - kiedy się zaczyna i ile trwa? [DATA, TERMIN]

FIT BURGER DRWALA, MOVE FEDERATION, HITY SKOCZKÓW, FURY PIŁKARZY | ESKA XD #062

Najkrótszy dzień w roku 2022 - kiedy?

Najkrótszy dzień w roku to tylko kilka godzin słonecznego światła. Ten wyjątkowy czas, ze względu na długość roku słonecznego i stosowania lat przestępnych, przypada 21 albo 22 grudnia. W 2022 roku najkrótszy dzień w roku będzie miał miejsce 21 grudnia.

Najkrótszy dzień w roku 2022 - ile trwa?

To, ile trwa najkrótszy dzień w 2022 roku zależy m.in. od położenia geograficznego. Ten dzień będzie nieco inny dla mieszkańców południowej Polski, a inny dla północy kraju. W 2022 roku najkrótszy dzień będzie trwał 7 godzin i 40 minut, jednak np. w Zakopanem wchód słońca będzie zdecydowanie wcześniej, bo już około godziny 7:30, a w Ustce około godziny 8:10, co daje nam pół godziny różnicy.

Studniówki 2023 - kiedy są? Daty bali maturalnych w szkołach

Najdłuższa noc w roku 2022 - ile trwa?

W 2022 roku najdłuższa noc będzie trwała około 16,5 godziny. To dobry czas, by się zregenerować i odpocząć. Szczególnie, że będzie to 21 grudnia, czyli środa.

Sonda
Jesienią i zimą tęsknisz za latem?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze