Grammy

i

Autor: KEVIN WINTER/Getty AFP/East News Grammy - zasady w najważniejszych kategoriach.

Ciekawostki

Nagrody Grammy - czym się różni Nagranie roku od Piosenki roku? Wyjaśniamy różnicę

2024-01-23 17:30

Nagrody Grammy uznawane są za najważniejsze nagrody w branży muzycznej. Każdy artysta marzy o tym, aby zdobyć złoty gramofon za swoją płytę czy utwór. Od dekad fanów muzyki, którzy śledzą to wydarzenie, zastanawia różnica pomiędzy kategoriami Nagranie roku i Piosenka roku. Wyjaśniamy, jakie są kryteria.

Nagrody Grammy to najbardziej prestiżowe wyróżnienie, jakie może zdobyć muzyk. Statuetki są przyznawane przez amerykańską Narodową Akademię Sztuk i Nauk Nagraniowych nieprzerwanie od 1959 roku. Co roku wręczane jest kilkadziesiąt nagród w różnych kategoriach gatunkowych. Najważniejsze są jednak cztery kategorie główne. Album roku to kategoria, w której nagradzany jest najlepszy album wydany w poprzednim roku. Najlepszy nowy artysta to wyróżnienie dla muzyka, który ma za sobą najbardziej przełomowy moment w karierze oraz największy talent i największy potencjał spośród nominowanych. Są jeszcze dwie inne kategorie - Nagranie roku oraz Piosenka roku. Obie nagradzają utwory. Jaka jest więc różnica?

Grammy 2024 - nominacje. Kto ma szanse na najważniejszą nagrodę muzyczną?

PODSUMOWANIE ROKU 2023 | Maks on air

Nagranie roku

Nagranie roku to kategoria, w której przyznaje się nagrody wykonawcom, producentom, inżynierom masteringu i inżynierom dźwięku lub miksu. Oznacza to, że oceniane jest wykonanie artysty, produkcja utworu oraz jego dźwięk. W skrócie, członkowie akademii oceniają to, jak brzmi piosenka, a nie jej tekst czy linię melodyczną. Warto dodać, że w tej kategorii nominacje mogą dostać nowe wersje dawnych utworów (np. wersje na żywo) oraz covery.

Piosenka roku

Piosenka roku to kategoria dla tekściarzy i kompozytorów. Ocenia się tekst i melodię. Oznacza to, że wykonawca piosenki może nie dostać nagrody, jeśli nie jest jego autorem. Tak było m.in. w przypadku utworu "My Heart Will Go On", z który nagrodę dostali autorzy James Horner i Will Jennings, a nie wykonawczyni Céline Dion. W kategorii Piosenka roku nominowany może być tylko nowy utwór.