Mikołajki

i

Autor: pixabay.com

Mikołajki 2021 - jak i kiedy obchodzi się w innych krajach? Kto przynosi prezenty dzieciom?

2021-12-06 9:07

Mikołajki to święto uwielbiane nie tylko przez dzieci, ale także osoby dorosłe. W Polsce dzień ten zapisał się na dobre w kalendarzu 6 grudnia, a w 2021 roku będziemy obchodzić go na samym początku tygodnia, ponieważ w poniedziałek. Jaką tradycję mają Mikołajki w innych krajach? Kto przynosi dzieciom prezenty i kiedy? Okazuje się, że jaki kraj - taki obyczaj. Sprawdźcie.

Mikołajki 2021 - jak i kiedy obchodzi się w innych krajach? Kto przynosi prezenty dzieciom? To ciekawostka o której warto wiedzieć. Mikołajki obchodzone są w Polsce co roku 6 grudnia. To jeden z najpiękniejszych dni w tym miesiącu - nie licząc oczywiście świąt, ponieważ panuje wtedy cudowna magia. Dzieci piszą listy do Świętego, a następnie wyczekują go w swoim domu. W niektórych rodzinach przyjęło się również, że obok łóżka zostawia się mleko, czekoladki i ciasteczka, w podziękowaniu za prezenty. W naszym kraju Mikołaj ma długą białą brodę, czerwony kostium oraz czapkę na głowie z białym pomponikiem. Oprócz tego podróżuje z workami prezentów saniami, które ciągnął przywiązane renifery. Choć duże dzieci nie wierzą już w Świętego Mikołaja, to mimo wszystko warto praktykować ten dzień, gdyż daje on dużo radości. A jak obchodzi się Mikołajki innych krajach?

Piosenki świąteczne 2021 - najlepsze propozycje, które umilą czas

Mikołajki 2021 - Czechy

Okazuje się, że Mikołajki zarówno w Czechach, jak i na Słowacji obchodzi się podobnie jak w Polsce. 6 grudnia Święty wraz z aniołem i czartą zsuwają się po złotej nici, która jest rozciągnięta między niebem, a ziemią.

Mikołajki 2021 - USA

Mikołajki w USA obchodzi się w pierwszą niedzielę adwentową, najbliższą 6 grudnia. Dzieci w Stanach, podobnie jak w Polsce, piszą listy do Mikołaja i umieszczają je w skarpetach, które wiszą przy kominku. Następnie Święty przychodzi do każdego domu i zostawia w skarpetach upominki.

Mikołajki 2021 - Belgia

U Belgów Mikołaj zjawia się już 5 grudnia. Co ciekawe, wypełnia buty dzieci i koszyki prezentami. Jednak istnieje jeszcze jedna tradycja związana z tym dniem. Mianowicie wokół domu rozkłada się siano, marchew i ziemniaki, którymi ma się posilić koń świętego.

Mikołajki 2021 - Rosja

Za wschodnią granicą Polski, grzeczne dzieci odwiedza Dziadek Mróz razem ze Śnieżynką. Jednak przychodzą oni z prezentami nie 6 grudnia, lecz w Nowy Rok. Dziadek Mróz porusza się po ziemi i ubrany jest w szaty o kolorze niebieskim, srebrnym, ale czasem nawet można go spotkać w czerwonym ubraniu.

Mikołajki 2021 - Włochy

We Włoszech nie obchodzi się Mikołajek. Okazuje się, że w tym kraju 13 grudnia prezentami obdarowuje się dzieci wyłącznie na północy kraju. Przynosi je święta Łucja, ale oprócz niej jest też inna kobieta. To wróżka przypominająca czarownicę, która nazywa się Befana. We włoskiej tradycji zostawia dzieciom prezenty w nocy z 5 na 6 stycznia w Święto Trzech Króli.

Sonda
Czy lubisz obchodzić Mikołajki?