Matury - nadchodzą duże zmiany?! Będzie trudniej, niż do tej pory

i

Autor: Adam STASKIEWICZ/East News Matury - nadchodzą duże zmiany?! Będzie trudniej, niż do tej pory

Matury - nadchodzą duże zmiany?! Będzie trudniej, niż do tej pory

2020-07-05 14:25

Matury zawsze budzą wśród uczniów duży stres i niepewność. Nic dziwnego, każdy z nich chce osiągnąć bardzo dobre wyniki, a później dostać się na wymarzone studia. Jakie zmiany szykują się dla kolejnych maturzystów? Od kiedy wejdą w życie? Wszystko zdradzamy wam na ESKA.pl - niestety będzie trudniej.

Spis treści

  1. Matura - język polski [ZMIANY] 
  2. Matura - będzie trwać dłużej
  3. Matura - nowe arkusze
  4. Matura - przedmioty dodatkowe

Matury - nadchodzą duże zmiany?! Będzie trudniej, niż do tej pory. Te informacje z pewnością zainteresują przyszłych maturzystów i nie tylko. Na co warto być przygotowanym? Co się zmieni? Czy uczniowie powinni się już stresować? W tym roku absolwenci szkół średnich również przeżyli dużo stresu. Maturalny maraton mają już za sobą i czekają na wyniki. Niestety w tym roku, z uwagi na pandemię koronawirusa, matura 2020 odbyła się nie w maju, lecz w czerwcu. Podczas ich trwania obowiązywały zasady higieny i bezpieczeństwa. Nie tylko należało zdezynfekować dłonie przed wejściem do szkoły, ale także na salę egzaminacyjną. Dodatkowo uczniowie musieli zachowywać dystans i dojść w maseczkach na swoje miejsca w salach egzaminacyjnych. 

Jak matury wypały w 2020 roku? Póki co nie ma jeszcze konkretnych danych statystycznych. Jak wynikało z relacji uczniów, tuż po wyjściu ze szkół - uczucia związane z tegorocznymi arkuszami były różne. Absolwenci twierdzili, że matura była łatwa, jednak są wśród nich także osoby, które wyszły z testów ze łzami w oczach.

QUIZ. Ciekawostki liczbowe. Wiedza zdecydowanie NIE TYLKO dla maturzystów

Pytanie 1 z 10
Ile gwiazd (około) jest w naszej galaktyce?

Matura - język polski [ZMIANY] 

Choć matura 2020 niedawno się zakończyła, to CKE już szykuje nowe zmiany, które prawdopodobnie wejdą w życie w 2023 roku. Po pierwsze zmieni się wynik. Każdy absolwent będzie musiał dodatkowo osiągnąć minimum 30 procent z jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym. Po drugie, największą rewolucję uczniowie odczują rozwiązując arkusze z języka polskiego. Maturzyści zdając egzamin na poziomie podstawowym dostaną do ręki nie jedną, ale dwie części z zadaniami do rozwiązania. Pierwszą będzie test na znajomość tekstów, gdzie uczniowie będą musieli przeczytać tekst ze zrozumieniem, a także zadania typu przedstaw i uzasadnij. W drugiej części zmierzą się z wypracowaniem - w którym co ciekawe zmian będzie najwięcej. Maturzysta będzie musiał w wyczerpujący sposób odnieść się do zawartego problemu w temacie, który wybierze. Następnie będzie miał za zadanie odwołać się do lektury lub innego, konkretnego tekstu. Niestety bez znajomości lektury i jej dobrego zrozumienia, uczeń może nie mieć szansy na dobry wynik końcowy z egzaminu. Z jednej strony maturzyści otrzymają więcej wolności, lecz z drugiej strony nie będą mogli lać wody.

Slang młodzieżowy. Sprawdź czy znasz znaczenie wszystkich słów. Czasami wystarczy DOBRZE POSŁUCHAĆ

Matura - będzie trwać dłużej

To nie koniec zmian. Na uczniów czeka jeszcze inny sposób punktowania, a także dodatkowy czas na egzaminie z poziomu podstawowego. Obecnie jest to 170 minut, a po zmianach będzie ich łącznie 210. 

Matura - nowe arkusze

Dyrektor CKE Mariusz Smolik zapowiedział również, że matura będzie miała nieco inną formę. Chodzi o to, że uczeń nie będzie dostawał, tak jak do tej pory, jeden arkusz z zadaniami. Po zmianach na ławce zjadą się aż trzy i każdy z nich zawierać będzie jeden moduł testu. Ale spokojnie! Z punktu widzenia absolwenta, ta zmiana jest zmianą kosmetyczną i nie należy się nią stresować.

Matura - przedmioty dodatkowe

Co z przedmiotami dodatkowymi? Przyszli maturzyści - możecie odetchnąć. Tam zmiany nie będą zbyt duże. Jeśli chodzi o biologię, chemię i geografię arkusze egzaminacyjne będą drukowane w kolorach.

Makijaż inspirowany Roksaną Węgiel! Zobacz, jak go wykonać