Matura z religii obowiązkowa? Od kiedy i czy będzie na egzaminie dojrzałości?

Matura z religii obowiązkowa? Od kiedy i czy będzie na egzaminie dojrzałości?
Autor: Adam STASKIEWICZ/East News Matura z religii obowiązkowa? Od kiedy i czy będzie na egzaminie dojrzałości?

Religia na maturze wzbudza spore emocje wśród uczniów. Czy faktycznie egzamin z dojrzałości z tego przedmiotu jest w planach? Poznajcie już teraz szczegóły.

Spis treści

  1. Matura z religii - obowiązkowa: czy będzie?
  2. Matura z religii - od kiedy?
  3. Matura 2023 - zmiany

Matura z religii obowiązkowa? Uczniowie zastanawiają się, czy faktycznie matura z religii będzie mieć realne znaczenie na końcowy wynik. Temat tego przedmiotu na egzaminie dojrzałości, co kilka lat wraca jak bumerang. Pierwszy raz pojawił się w 2006, gdy ministrem edukacji był Roman Giertych. Wówczas w polskich mediach pisano, że prowadzone są rozmowy w tej kwestii, a sam minister edukacji mówił: - W 2010 roku religia stanie się jednym z przedmiotów maturalnych do wyboru przez chętnych. Sprawa jednak przycichła i nikt nie spodziewał się jej ożywienia dziesięć lat później. W 2016 roku chęć, by pojawiły się obowiązkowe arkusze CKE matury z religii, wyraził biskup pomocniczy diecezji łowickiej, ks bp dr Marek Mendyk. Biskup wyraził wówczas swoje zdanie: - Jak Pan Bóg pozwoli, to w 2021 roku mogłaby już być matura z religii. Już wiadomo, iż ten plan się nie powiedzie, bo w tym roku matura z religii nie jest przewidywana. Niewykluczone, że w najbliższych latach może się to zmienić.

Maturzyści z Bydgoszczy o swojej przyszłości

Matura z religii - obowiązkowa: czy będzie?

Religia na maturze przesądzona? Jak poinformował TVN24 prowadzone są rozmowy w tej kwestii. 8 stycznia Minister Edukacji i nauki spotkał się z przedstawicielami Komisji Wychowania Katolickiego KEP. Mówi się, że po tej wizycie Przemysława Czarnka na korytarzach ministerstwa można było usłyszeć - po ponad dwóch dekadach starań Kościół w końcu dostanie maturę z religii.

Dziennikarze z TVN24 dowiedzieli się również, iż rozmowy skupiały się wokół kwestii nauki religii i etyki na różnych poziomach kształcenia. Resort edukacji wyjaśnił, że omawiano sposób organizacji nauczania tych przedmiotów oraz system ich oceniania. Zauważono jednocześnie, że dotychczasowe wystąpienia Komisji Wychowania Katolickiego KEP od lat zawierają wątek matury: - Poprzedni ministrowie, nawet bardzo wierzący, tłumaczyli hierarchom, że to wdrożenie i przeprowadzenie matury z religii jest niemożliwe z powodów prawno-organizacyjnych. Ale minister Czarnek nie zna takich ograniczeń i pewnie uważa, że nie ma rzeczy niemożliwych - powiedział w rozmowie z TVN24 anonimowy urzędnik.

Matura z religii - od kiedy?

Matura z religii budzi mieszane odczucia. W 2010 roku egzamin z tego przedmiotu miał być tylko dla osób chętnych. Ministrom jednak zabrakło czasu na wdrożenie tej zmiany. Religia na maturze, jeśli Kościół przygotuje wymagania egzaminacyjne i dopełni formalności, mogłaby się pojawić od 2023 roku. Wtedy też wprowadzone mają zostać inne, potwierdzone już zmiany na maturze. 

Pozytywnie o maturze z religii wypowiedział się również nowy wiceminister edukacji i nauki, Tomasz Rzymkowski. W rozmowie z TVN24 powiedział: - Matura z religii? Bardzo bym chciał, bo to oznaczałoby poważne potraktowanie tego zagadnienia. Uczniowie mogą dziś zdawać różne dodatkowe przedmioty, które niekiedy nawet nie są nauczane w szkole, jak choćby historię sztuki. A przecież egzamin z religii to byłby egzamin z zakresu wiedzy teologicznej, nauki, którą mamy w Polsce również na poziomie akademickim.

Matura 2023 - zmiany

Matura 2023 w nowej reformie, z większą ilością zadań, to plan ministerstwa edukacji. Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała, że za dwa lata ma obowiązywać nowa struktura egzaminu pisemnego z języka polskiego, a także obowiązek zdania jednego z przedmiotów na poziomie rozszerzonym. Reformę zmian w arkuszach potwierdził Minister Edukacji i Nauki. Powiedział:

Aktualnie pracujemy intensywnie nad rozporządzeniem dot. matur w 2023 roku. Niebawem zostanie ono wydane. W grudniu 2021 roku będą już arkusze pokazowe, w grudniu 2022 roku arkusze maturalne próbne. Będą informatory niebawem po wydaniu rozporządzenia, wszystko będzie jasne, jak będzie wyglądać matura, jak będzie ona przebiegać, jakie będą wymagania - do wszystkiego się przygotowujemy.

Najnowsze