Matura poprawkowa 2022 - jak się odwołać od wyniku matury poprawkowej? [INSTRUKCJA]

2022-09-09 8:12
Matura poprawkowa 2021 - jak się odwołać od wyniku matury poprawkowej? [INSTRUKCJA]
Autor: East News Matura poprawkowa 2021 - jak się odwołać od wyniku matury poprawkowej? [INSTRUKCJA]

Matura poprawkowa to ostatnia szansa, by uzyskać świadectwo dojrzałości jeszcze w trwającym roku. Osoby, które nie zdały egzaminu poprawkowego następną szansę dostaną dopiero w maju następnego roku. Są jednak tacy, którym do uzyskania świadectwa zabrakło niewiele punktów. Podpowiadamy i serwujemy garść szczegółów dotyczących tego, jak odwołać się od wyniku matury poprawkowej.

Matura poprawkowa 2022 - jak się odwołać od wyniku matury poprawkowej? Jak i gdzie złożyć deklarację odwołania od wyniku matury poprawkowej 2022? Jeśli wyniki matury poprawkowej 2022 są rozczarowaniem to w tym miejscu podrzucamy garść szczegółów odnośnie tego, co zrobić, by złożyć odwołanie od matury. Ponad 40 tysięcy absolwentów szkół średnich przystąpiło do poprawki z matematyki, czyli praktycznie najważniejszego egzaminu na ich edukacyjnej ścieżce. Wyniki poprawki matur 2022 online pojawiły się w piątek, 9 września i niestety dla wielu początek weekendu nie był udany. Jedni tego dnia świętowali sukces, a drudzy opłakiwali porażkę, ponieważ następna szansa uzyskanie świadectwa dojrzałości jest możliwa dopiero w maju 2023. Najmniej szczęścia miały osoby, którym zabrakło naprawdę niewiele punktów, by uzyskać minimum do zdania egzaminu. Takie osoby mogą szukać cennego punktu, otrzymując prawo wglądu do arkusza. Warto próbować, bo pomimo tego, że powołana komisja jest stworzona z profesjonalistów sprawdzających ze starannością i rzetelnością wszystkie odpowiedzi, mogła się pomylić.

Marissa i "Stranger" pierwszy raz na żywo!
Sonda
Zdałeś/aś maturę w terminie poprawkowym?

Matura poprawkowa 2022 - odwołanie od wyniku

CKE wyraża zgodę na odwołanie się, co do wyników matury i daje możliwość zajrzenia uczniom we własny arkusz i ponownego podliczenia punktów. Jak to zrobić? Proces nie jest skomplikowany, pomimo tego, że podzielono go na trzy etapy. 

  • 1. Wgląd do pracy

Możliwość wglądu do arkusza CKE przysługuje tylko i wyłącznie pełnoletniemu zdającemu przez okres sześciu miesięcy od wydania przez OKE świadectw dojrzałości, aneksów i zaświadczeń o wynikach z egzaminu. Aby uzyskać taką możliwość należy wypełnić wniosek, który znajduje się na oficjalnych stronach Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych. Mowa o zakładce "Wniosek - wgląd egzamin maturalny". Można też złożyć samodzielnie sformułowany wniosek. Muszą w nim znaleźć się takie informacje, jak: imię i nazwisko maturzysty, PESEL, adres oraz nazwę przedmiotu i poziom egzaminu, którego dotyczy wgląd. Wniosek należy składać do dyrektora właściwej OKE. Można go dostarczyć bezpośrednio do OKE lub przesłać pocztą tradycyjną, e-mailem bądź faksem. Czas oczekiwania na odpowiedź to 5 dni.

  • 2. Wniosek o weryfikację sumy punktów

Jeśli wciąż jesteście niepewni i występują wątpliwości związane z rozwiązaniami zadań, a także przyznanej za nie punktacji -  maturzysta ma prawo złożyć wniosek o weryfikację sumy punktów. Można to zrobić do 2 dni roboczych od dnia dokonania wglądu. W dokumencie należy uzasadnić, o co chodzi. Można go złożyć w OKE, mailowo bądź faksem. Dyrektor OKE zleca wówczas innemu egzaminatorowi sprawdzenie egzaminu i wprowadzenie ewentualnych poprawek. Wynik weryfikacji powinien zostać ujawniony do 14 dni od złożenia wniosku. Czas oczekiwania wynosi do 28 dni.

  • 3. Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego

W momencie, gdy maturzysta nie zgadza się z wynikiem przeprowadzonej weryfikacji, może odwołać się do drugiej instancji. Nie jest tajemnicą, że od 2017 roku zdający ma możliwość odwołania się od wyników do niezależnego Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego, działającego przy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Osoba, która wyraża swoją niezgodę związaną ze sprawdzeniem jego arkusza musi wskazać: o które zadania chodzi, wyjaśnić, dlaczego nie zgadza się z decyzją egzaminatorów i udowodnić, że zadania zostały przez niego rozwiązane poprawnie i spełniają one warunki określone w poleceniu.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze