Matura i egzamin ósmoklasisty 2020 - jak będzie wyglądać? NOWE wytyczne dla zdających

2020-05-19 12:44 EK
Matura i egzamin ósmoklasisty 2020 - jak będzie wyglądać? NOWE wytyczne dla zdających
Autor: Adam STASKIEWICZ/East News Matura i egzamin ósmoklasisty 2020 - jak będzie wyglądać? NOWE wytyczne dla zdających

Tegoroczna matura, a także egzamin ósmoklasisty będą wyglądały inaczej, niż było to do tej pory. Pandemia koronawirusa w naszym kraju, nie tylko przyczyniła się do zmiany terminów, ale również do obowiązujących zasad. Jak będzie wyglądała matura i egzamin ósmych klas w 2020 roku? Nowe wytyczne poznasz na ESKA.pl.

Spis treści

 1. Matura i egzamin ósmoklasisty 2020 - nowe wytyczne
 2. Matura i egzamin ósmoklasisty 2020 - co można wnieść
 3. Matura i egzamin ósmoklasisty 2020 - bezpieczeństwo

Matura i egzamin ósmoklasisty 2020 - jak będzie wyglądać? NOWE wytyczne dla zdających. O szczegółach na ten temat, powinien przeczytać każdy nauczyciel, uczeń, ale również ich rodzic lub prawny opiekun. Z uwagi na rozprzestrzeniającą się pandemię koronawirusa w Polsce, na jednej z konferencji prasowych, zostały podane nowe daty matur oraz testów ósmych klas. To przeżycie nie tylko było bardzo stresujące, ale również budziło zakłopotanie. Wielu uczniów do dzisiaj martwi się, czy egzaminy będą bezpieczne. Tegoroczne matury odbędą się w dniach od 8 do 29 czerwca, natomiast ósmoklasiści swoje egzaminy napiszą 16, 17 oraz 18 czerwca. Podczas ich trwania będą obowiązywały nowe zasady, które mówią między innymi o higienie, bezpieczeństwie, a także o organizacji przestrzeni oraz tego, kto może znajdować się w placówce szkolnej. Dodatkowo, pojawiają się informacje, jak będzie wyglądał sposób przeprowadzenia ważnych sprawdzianów.

Matura i egzamin ósmoklasisty 2020 - nowe wytyczne

Oczywistą, ale bardzo ważną zasadą jest to, że na egzamin może przyjść tylko i wyłącznie osoba zdrowa, bez objawów choroby (chodzi tu nie tylko o uczniów, ale również o kadrę pedagogiczną lub innych pracowników szkoły). Dodatkowo, kategorycznie zabrania się uczestniczenia w nim, jeśli w domu danej osoby przebywa ktoś na kwarantannie. Na teren placówki może wejść tylko i wyłącznie uczeń, nauczyciel, osoba nadzorująca, bądź pracownik szkoły. Zabrania się wejścia rodziców lub prawnych opiekunów, chyba że wymaga tego sytuacja, np. trudności w poruszaniu się dziecka. Jeśli jest to możliwe, w dniach kiedy przeprowadzane są egzaminy, w szkołach nie należy prowadzić zajęć edukacyjnych.

Osoby, które przystępują jednego dnia do dwóch egzaminów, mogą podczas przerwy opuścić placówkę lub oczekiwać na jej terenie na rozpoczęcie kolejnego testu - jeśli zapewniona jest odpowiednia przestrzeń.

Wywiad z Benee

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Matura i egzamin ósmoklasisty 2020 - co można wnieść

Na egzamin maturalny, bądź ósmoklasisty można wnieść:

 • dowód osobisty/legitymację szkolną
 • kalkulator prosty
 • czarne długopisy
 • linijkę
 • cyrkiel
 • ołówek (należy pamiętać, że wszystkie rysunki wykonuje się czarnym długopisem lub piórem)
 • lupę
 • wybrane wzory, które zapewnia szkoła
 • chusteczki higieniczne
 • wodę do picia w butelce

Zabrania się pożyczania przyborów innym uczniom. Dodatkowo na teren szkoły nie można wnosić zbędnych rzeczy, w tym: książek, telefonów komórkowych, maskotek. Słowniki, które zapewnia szkoła będą dezynfekowane po każdym użyciu.

Stefan Żeromski - Przedwiośnie - streszczenie lektury - posłuchaj podcastu. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Lektury szkolne

Matura i egzamin ósmoklasisty 2020 - bezpieczeństwo

Każdy uczeń czekając na wejście do placówki, bądź sali egzaminacyjnej, musi zachować odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m) od drugiej osoby. Dodatkowo ważne jest, aby mieć wtedy zakryty nos oraz usta - maseczką, przyłbicą lub materiałem. Ponadto zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal gdzie będą przeprowadzane egzaminy. Po zajęciu swoich miejsc osoby zdające mogę zdjąć maseczkę.

Przy wejściu do szkoły oraz do sal egzaminacyjnych powinien być umieszczony środek do dezynfekcji rąk. Ławki przystosowane dla uczniów powinny być ustawione z co najmniej 1,5-metrowym odstępem w każdym kierunku. Więcej wytycznych znajdziecie na stronie www.gov.pl.

Najnowsze