Matura 2024 PRZESUNIĘTA. Termin egzaminów zmieniono przez ważne wydarzenie!

i

Autor: Karol Makurat/REPORTER / EAST NEWS Matura 2024 PRZESUNIĘTA. Termin egzaminów zmieniono przez ważne wydarzenie!

NOWA DATA

Matura 2024 PRZESUNIĘTA. Termin egzaminów zmieniono przez ważne wydarzenie!

2024-01-18 10:16

Data matury 2024 ucieszy uczniów, którzy preferują naukę na ostatnią chwilę lub zabrakło im czasu na przypomnienie sobie oraz doszlifowanie egzaminacyjnego materiału. Centralna Komisja Egzaminacyjna podjęła ważną decyzję, która może uratować wiele osób. Kiedy jest matura 2024? Dlaczego jest nowy termin matury 2024? Na te i inne pytania odpowiadamy w jednym miejscu!

Spis treści

  1. Matura 2024 przesunięta - termin, data

Matura 2024 przesunięta została z ważnego powodu. Wiele osób może być zaskoczonych, ale ostatecznie jest to dobra wiadomość, bo uczniowie będą mieć więcej czasu na przypomnienie sobie i ewentualne doszlifowanie egzaminacyjnego materiału. Termin matury 2024 zmieniono ze względu na wielkanocne święta prawosławne, które zgodnie z kalendarzem juliańskim wypadają na początku maja. Wcześniej jednak przypomnieli o tym przedstawiciele mniejszości, którzy postanowili złożyć wniosek o konieczność przesunięcia egzaminów do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Dyrektorzy przychylili się do tej prośby i nowa data matury 2024 stała się prawdą. Nie zmienia się natomiast to, że absolwenci szkół średnich najpierw wykażą się wiedzą z języka polskiego, matematyki, a później z języków obcych nowożytnych czy chociażby wiedzy o społeczeństwie. Jednak, kiedy jest matura 2024?

Ile to jest 8:2(2+2)? Równanie matematyczne namieszało wszystkim w mózgach

Gwiazdy bez matury [Popek, Kayah, Dawid Kwiatkowski] | ESKA XD - Maturalnie #21

Matura 2024 przesunięta - termin, data

Terminy matur 2024 początkowo były inne niż ma to miejsce teraz. Zgodnie z tradycją egzaminy dojrzałości miały się odbyć w pierwszy poniedziałek po majówce, czyli w tym przypadku 6 maja 2024. I taka też data została ustalona i pierwotnie zatwierdzona. Niedługo później została zmieniona, bo jak się okazuje 5 maja 2024 roku rozpoczynają się święta wielkanocne dla wyznawców prawosławia. Uczniowie obchodzący święta wg Kościoła Prawosławnego musieliby przystępować do matur w dni Zmartwychwstania Pańskiego. Już wiadomo, że nie będzie takiej potrzeby.

Dyrektor CKE, Marcin Smolik zadeklarował i zapewnił Grzegorza Kuprianowicza, działacza mniejszości ukraińskiej w Polsce, że przyjęte ostatecznie rozwiązanie zabezpieczy potrzeby zdających, wiernych Kościoła prawosławnego, Kościoła katolickiego obrządku bizantyjsko-ukraińskiego oraz Wschodniego Kościoła Staroobrzędowego i Staroprawosławnej Cerkwi Staroobrzędowców. Tak też się stało, bo matury z poniedziałku 6 maja 2024, zostały przesunięte na wtorek 7 maja 2024. Wtedy zorganizowany zostanie egzamin dojrzałości z języka polskiego. Świętujący w tym terminie mogą cieszyć się świątecznym Poniedziałkiem Wielkanocnym, a pozostali uczniowie dostali jeden dzień więcej na przygotowanie się do matury.

Kalendarz dni wolnych od pracy 2024. Kiedy najbardziej opłaca się wziąć urlop?

Polscy celebryci bez matury. Nie tylko Dawid Kwiatkowski czy Edyta Górniak