Matura 2021 - WYNIKI będą ANULOWANE? Mamy komentarz ministerstwa! [TYLKO U NAS]

2021-07-05 13:03
Matura 2021 WYNIKI będą ANULOWANE? Co ze sprawą z przeciekami? [KOMENTARZ]
Autor: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER / EAST NEWS Matura 2021 WYNIKI będą ANULOWANE? Co ze sprawą z przeciekami? [KOMENTARZ]

Wyniki matury 2021 anulowane? Uczniowie drżą, bo wrócił temat rzekomych wycieków arkusza CKE. Wiele osób po uzyskaniu rezultatów egzaminu dojrzałości, w mediach społecznościowych, zaczęło się zastanawiać, czy w ogóle istnienie taka możliwość, że ponownie będą musieli przystąpić do napisania matury. Napisaliśmy w tej sprawie do Ministerstwa Edukacji i Nauki. Poznajcie wypowiedź, tylko na ESKA.pl!

Spis treści

  1. Matura 2021 - wyniki anulowane?
  2. Matura 2021 - wyniki: co z przeciekami?

Matura 2021 - wyniki będą anulowane? Wyniki matury 2021 odwołane? Powraca temat przecieków, które miały mieć miejsce jeszcze przed wystartowaniem maturalnego maratonu w maju tego roku. Chodzi o sytuację, kiedy to przecieki matury 2021 i konkretnych zadań, które później znalazły się w arkuszach CKE zostały zauważone przez internautów na chwilę przed rozpoczęciem sesji egzaminacyjnej. Na półtorej godziny przed startem internauci pisali, że Podlasie znało arkusze wcześniej. Dokładnie w tym regionie naszego kraju zostało odnotowane na podstawie Google Trends, iż w wyszukiwarce Google wpisywana jest fraza ambicje Lalka, czyli słowa kluczowe związane z wypracowaniem. Dokładniej temat rozprawki brzmiał: Czy ambicja pomaga w osiągnięciu celu?. Niedługo później, gdy screeny z incydentu trafiły do sieci i dowiedziała się o niej Centralna Komisja Egzaminacyjna, dyrektor tejże instytucji, Marcin Smolik, poinformował o złożeniu sprawy do prokuratury. Niewykluczone są również przecieki matury z matematyki 2021. Uczniowie wychodzili z sali egzaminacyjnej po 20 minutach.

Gwiazdy bez matury [Popek, Kayah, Dawid Kwiatkowski] | ESKA XD - Maturalnie #21

Matura 2021 - wyniki anulowane?

Wyniki matury 2021 pozostawiają sporo do życzenia. Co prawda osiągnięte rezultaty są nieco lepsze niż rok temu, to jednak arkusze były o 20 procent łatwiejsze. Ponad 68 tysięcy uczniów nie zdało z matematyki. Wiele osób już teraz zastanawia się, co ze sprawą, o której głośno było w maju i czerwcu tego roku. Czy matura 2021 i wyniki będą anulowane? Przemysław Czarnek mówił o tym, że nie ma takich zagrożeń. Zdaniem ministra edukacji egzamin dojrzałości przebiegał na tyle sprawnie i na tyle uczciwie, że nie są brane pod uwagę tego rodzaju rozwiązania. Centralna Komisja Egzaminacyjna po tym, gdy śledztwo prokuratury nabrało tempa przekazało, iż ukarane zostaną tylko osoby, które doprowadziły do wycieku treści zadań znajdujących się w arkuszu maturalnym. 

Jak wygląda sytuacja obecnie? Czy wyniki matury 2021 będą anulowane? ESKA.pl napisała prośbę o odpowiedź na te pytanie do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Uzyskaliśmy odpowiedź resortu:

Szanowny Panie,

w związku z przekazywanymi do CKE informacjami dotyczącymi możliwego ujawnienia treści arkusza egzaminacyjnego z języka polskiego i matematyki na poziomie podstawowym przed momentem rozpoczęcia egzaminu z danego przedmiotu, przez osoby prawnie zobowiązane do ochrony materiałów egzaminacyjnych przed nieuprawnionym ujawnieniem, uprzejmie informuję, że Centralna Komisja Egzaminacyjna przekazała wszystkie otrzymane materiały właściwym organom, tj. policji oraz prokuraturze, w zawiadomieniach o możliwości popełnienia przestępstwa.

Ustalenie, czy wyżej opisana sytuacja ujawnienia treści materiałów egzaminacyjnych, a zatem złamanie przepisów prawa, istotnie miało miejsce należy do organów ścigania.

W przypadku ustalenia, że doszło do złamania przepisów prawa Centralna Komisja Egzaminacyjna podejmie dalsze kroki przewidziane w przepisach prawa.

- dowiedzieliśmy się z Sekretariatu Głównego Ministerstwa Edukacji. Oznacza to jedno. Śledztwo w tej sprawie wciąż jest prowadzone, więc nie można jednoznacznie określić:

  • czy wyciek zadań z arkuszy CKE miał miejsce;
  • czy i jakie konsekwencje poniosą osoby, które dopuściły się złamania przepisów prawa związanego z tajnością materiałów państwowych.

Śledzimy temat i niebawem poinformujemy was, jaka jest jego kontynuacja.

Matura 2021 - wyniki: co z przeciekami?

Matura 2021 wyniki zostały ogłoszone i przedstawione na oficjalnej konferencji prasowej 5 lipca 2021. Nie odniesiono się wówczas do przecieków, jakie miały mieć miejsce rano, 4 maja 2021. Jak CKE dowiedziało się o przeciekach? Przypominamy:

Na naszą skrzynkę mailową dostaliśmy kilka jednakowych informacji: skany z Google Trends, na których jest pokazane, że dziś po godzinie 7.30 poszukiwana była fraza ambicje Lalka, czyli słowa klucze z jednego z wypracowań 

- potwierdził dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Marcin Smolik. Dzień później, dyrektor CKE, zawiadomił policję o ewentualnym przecieku tematów maturalnych z arkusza egzaminacyjnego z języka polskiego, a 6 maja 2021 zawiadomił prokuraturę o możliwym przecieku treści arkusza z matematyki.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze