Matura 2021 - polski. Jakich tematów spodziewają się maturzyści?

2021-05-03 14:26 Alicja Wójcik
Książki
Autor: Canva

Matura już za pasem, a im bliżej do egzaminu, tym większe emocje towarzyszą abiturientom, którzy w tym roku podchodzą do egzaminu dojrzałości. Choć zdecydowana większość maturzystów najbardziej stresuje się egzaminem z matematyki, dla wielu osób to język polski jest najtrudniejszym przedmiotem. Zwłaszcza że maturę z polskiego na poziome podstawowym zdaje się jako pierwszą.

Matura 2021 - polski: tematy i zagadnienia, które mogą pojawić się na tegorocznym egzaminie. Czego spodziewają się maturzyści? Mimo że przez pewien czas rozważano przesunięcie dat tegorocznych matur, ostatecznie zapadła decyzja, iż odbędą się one w tych samych terminach, w jakich początkowo zakładano. Oznacza to, że pierwsza matura - z języka polskiego na poziomie podstawowym - będzie miała miejsce tuż po majówce. Egzamin rozpocznie się 4 maja o godzinie 9:00. Z racji tego, że w tym roku szkolnym uczniowie większość czasu spędzili na nauce zdalnej, co mocno utrudnia przygotowanie się do egzaminów, matury są nieco ułatwione i zmieniono obowiązujące wymagania. Oprócz tego, podobnie jak rok temu, matura ustna z języka polskiego jest nieobowiązkowa. Mogą przystąpić do niej osoby, które potrzebują wyniku z tej matury, aby dostać się na wybraną przez siebie uczelnię.

Matura 2021 - polski: tematy i zagadnienia. Co będzie?

Tegoroczna matura pisemna na poziomie podstawowym składa się z dwóch części. Pierwsza to zadania głównie otwarte, które opierają się na dwóch tekstach. Zadań jest ok. 12-15 i można za nie zdobyć 20 punktów. Druga część to wypracowanie. Do wyboru są trzy tematy - dwie rozprawki oraz interpretacja tekstu poetyckiego. Za rozprawkę można otrzymać 50 punktów. Napisanie wypracowania wymaga bardzo dobrej znajomości lektur, co często spędza sen z powiek maturzystom, mimo że tematy nie opierają się wyłącznie o lektury obowiązkowe. W poprzednich latach na maturze z polskiego pojawiły się:

  • 2020: Wesele, Daremne,
  • 2019: Dziady, cz. III, Pan Tadeusz, Samotność,
  • 2018: Lalka, Noce i dnie,
  • 2017: Ziemia, planeta ludzi, Słyszę czas,
  • 2016: Dziady, cz. IV, Dałem słowo,
  • 2015: Lalka, Ta jedna sztuka.

Istotny dla wyboru tematów maturalnych może być również fakt, iż 2021 to rok Stanisława Lema, Cypriana Norwida, Krzysztofa Baczyńskiego oraz Tadeusza Różewicza, jednak wybór utworów patronów nie zawsze jest regułą. Z kolei na facebookowych grupach maturzyści najbardziej spodziewają się Dziadów, Lalki, Wesela lub Pana Tadeusza, ale doświadczenie pokazuje, że takimi przewidywaniami trudno się kierować.

ESKA XD #021 - Eurowizja, Więzień miłości, mięso z roślin, gwiazdy bez matury
Najnowsze