Matura 2021 do powtórki? CKE komentuje sprawę możliwych przecieków

2021-05-04 13:40 Alicja Wójcik
Matura
Autor: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Tegoroczne matury zgodnie z planem rozpoczęły się od egzaminu z języka polskiego. Uczniowie ostatnich klas liceów i techników przystąpili do pisania 4 maja o godzinie 9. Okazuje się jednak, że, podobnie jak rok temu, mogło dojść do wycieku tematów maturalnych przed rozpoczęciem egzaminu. Czy maturzystom rzeczywiście grozi konieczność powtarzania matury z języka polskiego?

Matura 2021 będzie odwołana, a maturzyści zostaną zmuszeni do powtórzenia egzaminu? Na wielu abiturientów padł strach, że tak się stanie, a wszystko przez podejrzenie, iż przed oficjalnym rozpoczęciem tegorocznych egzaminów dojrzałości doszło do wycieku tematów. Tegoroczna matura z języka polskiego rozpoczęła się 4 maja o godzinie 9:00. Maturzyści dostali do wyboru dwa tematy rozprawki. Jeden z nich brzmiał 'Miasto - przyjazne czy wrogie człowiekowi?' w odniesieniu do Ziemi obiecanej Reymonta, natomiast drugi - 'Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu?' na podstawie Lalki Prusa. Okazuje się, że w niektórych regionach polski już po godzinie 7 rano internauci wpisywali w wyszukiwarkę frazy związane z tematem z Lalki takie jak motyw ambicji, motyw ambicji w literaturze, ambicja czy ambicja w lekturach.

Matura 2021 do powtórki? CKE komentuje

Jak pokazują trendy wyszukiwania w Google, to na Podlasiu najwięcej osób wyszukiwało frazy związane z tegorocznymi tematami maturalnymi. Już od samego rana w tym regionie internauci wpisywali w wyszukiwarkę zagadnienia, które mogły być przydatne do zdania matury z języka polskiego. Sytuacja jest mocno alarmująca i może wskazywać na to, iż rzeczywiście doszło do przecieku. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Marcin Smolik, w rozmowie z serwisem Onet Kobieta zaznaczył, iż ta kwestia jest bardzo niepokojąca i zostanie zgłoszona na policję. Co ciekawe, do bardzo podobnego zdarzenia doszło również podczas zeszłorocznych egzaminów, a sprawa także dotyczyła Podlasia. Tuż przed maturą z języka polskiego w 2020 roku w trendach wyszukiwania pojawił się temat z Wesela, który był na egzaminie. Co więcej, dzień później, przed zeszłoroczną maturą z matematyki, w mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia z odpowiedziami na pytania zamknięte. Wówczas CKE także zawiadomiło policję w związku z podejrzeniem o wycieku tematów.

ESKA XD #021 - Eurowizja, Więzień miłości, mięso z roślin, gwiazdy bez matury
Najnowsze