Matura 2018: zmiany. Co powinieneś wiedzieć przed egzaminem?

i

Autor: Szatkowski/REPORTER Matura

Matura 2018: zmiany. Co powinieneś wiedzieć przed egzaminem?

2018-05-01 16:02

Matura 2018: zmiany. Co warto wiedzieć przed tegorocznym egzaminem? Sprawdź, żeby na pewno być na wszystko przygotowanym!

Matura 2018: zmiany. Sprawdź, co jeszcze powinieneś wiedzieć przed samym egzaminem dojrzałości! To już co prawda ostatni moment na powtórki, ale niektóre rzeczy lepiej sprawdzić późno niż wcale. Czy w tym roku podczas Matur zmienia się coś kluczowego? Przekonaj się, czy przypadkiem nie umknęło ci coś istotnego w kwestii tegorocznych egzaminów dojrzałości!

Matura 2018: zmiany. Co powinieneś wiedzieć?

Tegoroczne Matury rozpoczną się 4 maja, standardowo egzaminem z języka polskiego, a dla niektórych zakończą dopiero 25 maja. Każdy uczeń, który chce uzyskać świadectwo maturalne, musi zdać w części pisemnej:

  • Maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym),
  • Maturę z matematyki na poziomie podstawowym),
  • Maturę z języka obcego nowożytnego (najczęściej jest to angielski) na poziomie podstawowym),
  • Maturę z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym).

Oraz Maturę ustną z języka polskiego i obcego nowożytnego (np. angielskiego).

Do tegorocznych zmian zalicza się procedura odwoływania się do wyników z egzaminu. Do tej pory uczeń, który uważał, że został niesprawiedliwie oceniony na egzaminie, miał duży problem z dowiedzeniem tego. Jak podaje serwis otouczelnie.pl. od 2017 roku maturzysta może uzyskać gwarancję, że podczas ponownego sprawdzania jego egzaminu trafi on do innej osoby niż ta, która oceniała go za pierwszym razem. Ponadto teraz, kiedy decydujemy się na obejrzenie swojego ocenionego już egzaminu, możemy zrobić mu zdjęcie.

Matura 2018: odliczanie. Ile zostało czasu do egzaminu dojrzałości?

Autor: brak danych

  Matura 2018: odliczanie do pierwszego egzaminu najwyższy czas zacząć! Koniec kwietnia to ostateczny termin na jakiekolwiek powtórki. Oczywiście, najlepiej, gdyby każdy maturzysta miał już wtedy cały materiał w jednym palcu, ale dobrze wiemy, że bywa z tym różn

Pamiętaj również, że na egzaminie z matematyki obowiązuje wyłącznie długopis! Wszystkie rysunki, które wykonujesz przy zadaniach otwartych, musisz robić długopisem (a nie ołówkiem) - oczywiście z czarnym tuszem.

Jeśli chodzi o egzaminy poprawkowe w 2018 roku, to pisemny odbędzie się 21 sierpnia, a ustny 21-22 sierpnia. Do poprawki może przystąpić wyłącznie osoba, która nie zdała Matury tylko z jednego przedmiotu w formie ustnej albo pisemnej.