Mata

i

Autor: AKPA

Gwiazdy

Mata jest w spektrum autyzmu. "To taka moja supermoc"

2024-02-26 9:59

Michał Matczak, choć stroni od poruszania w wywiadach szczegółów związanych z jego życiem prywatnym, to tym razem zdobył się na szczere wyznanie. Przy okazji udziału w programie, w którym osoby w spektrum autyzmu przeprowadzają rozmowy z gwiazdami okazało się, że Mata sam żyje z diagnozą.

Jeden z najpopularniejszych reperów młodego pokolenia wziął udział w programie "Autentyczni", którego celem jest zwiększenie świadomości oraz rozpoczęcie społecznej dyskusji na temat autyzmu. To wyjątkowy format, w którym osoby ze spektrum autyzmu wcielają się w rolę dziennikarzy i przeprowadzą wywiady z cenionymi i powszechnie znanymi postaciami ze świata polityki, mediów i sztuki. Mata, jako raper, który nigdy nie bał się podejmować w swojej twórczości trudnych i nieoczywistych tematów, nie ukrywał, że niesamowicie cieszy się z udziału w programie, gdyż chciałby, aby temat, który jest w nim poruszany stał się nieco bardziej powszechny. Co więcej, podczas spotkania z osobami z neuroróżnorodnością wyznał, że on sam należy do osób, które są autystyczne.

Muzyka znika z Tik Toka | Maks on air

Mata - autyzm

Michał Matczak jest osobą, która trzyma się z daleka od ścianek i nie udziela zbyt wielu wywiadów. Jednak tym razem zgodził się zrobić wyjątek, ponieważ uznał, że formuła programu jest bardzo ciekawa.

Miałem do czynienia, przyjaźnię się z paroma tego typu osobami, sam też jestem tego typu osobą, także miałem odczucia raczej pozytywne. (...) dawno nie dawałem żadnych wywiadów i uznałem, że taka niecodzienna formuła będzie ciekawsza

Raper w rozmowie z Maciejem Stuhrem podkreślił, że autyzm jest niezwykle ważną częścią jego osobowości, dzięki której tworzy i przeżywa na swój własny, dla wielu wyjątkowy sposób.

Powiedziałbym, że autyzm jest takim systemem oprogramowania, który wgrany jest w różne głowy, w tym moją. Dla mnie to jest taki mój iOS po prostu, mój Android, co kto woli. To jest coś, co pozwala mi tworzyć, przeżywać świat na swój sposób i wydaje mi się, że to taka moja supermoc.

Przy okazji wizyty w programie raper zdradził, że do specjalisty udał się niedawno. Wszystko ze względu na to, że chciał sprawdzić, czy ma ADHD.

Od wielu lat ludzie mi mówili właśnie takie rzeczy, że jestem autystyczny czy akustyczny - były takie komentarze. Pewnego dnia postanowiłem to sprawdzić i poszedłem właśnie na taką diagnozę - chciałem sprawdzić, czy mam ADHD. Dowiedziałem się, że psychiatra nie jest mi w stanie stwierdzić ADHD, bo paliłem marihuanę w tamtym czasie. Żeby to prawidłowo sprawdzić, trzeba by było przestać całkowicie, bo objawy odstawienia marihuany są podobne do ADHD. Ale za to powiedział mi ten pan, że jest mi w stanie z miejsca coś innego stwierdzić i powiedział, że jestem w spektrum autyzmu, co było dla mnie - nie powiedziałbym zaskakujące - ale pozytywne, bo dużo rzeczy zaczęło mieć sens

Mata został zapytany o to, czy jest coś, co powiedziałby młodszej wersji siebie. Ten niemal od razu zareagował i wyznał, że m.in. powinien być dla siebie bardziej wyrozumiały.

Powiedziałbym: Zdiagnozuj się na spektrum wcześniej, to będziesz wcześniej wiedział, że to jest okej być takim, jakim jesteś i nie będziesz mieć takich stresujących sytuacji, że nie wiesz, dlaczego się czujesz tak, a nie inaczej.

Listen on Spreaker.