Lato 2020 w Polsce będzie jednym z najgorętszych w historii? Przerażające prognozy pogody!

2020-05-19 8:30 RW
Lato 2020 w Polsce będzie jednym z najgorętszych w historii? Przerażające prognozy pogody!
Autor: Lech Gawuc/REPORTER / EAST NEWS Lato 2020 w Polsce będzie jednym z najgorętszych w historii? Przerażające prognozy pogody!

Lato 2020 nadejdzie szybciej niż się wszystkim wydaje. Po bardzo ciepłym 2019 meteorolodzy zapowiadają jeszcze większe fale upałów. Według obliczeń Met Office, czyli narodowego serwisu meteorologicznego Wielkiej Brytanii, 2020 rok będzie jednym z najgorętszych w historii. Globalna temperatura ma być o ponad 1,1° C powyżej średniej. Co jeszcze wiadomo? Przekonajcie się sprawdzając przewidywania - na ESKA.pl

Lato 2020 w Polsce będzie jednym z najgorętszych w historii? Smutna, wręcz tragiczna sytuacja, jaka ma miejsce w Australii, skłoniła meteorologów do przeprowadzenia dokładnych analiz. Jedną z nich przeprowadził Met Office, czyli oficjalny, narodowy serwis meteorologiczny Wielkiej Brytanii. Zgodnie z obliczeniami ekspertów 2020 rok będzie jednym z najgorętszych w historii, z temperaturami od 0,99° C do 1,23° C, przy centralnym oszacowaniu 1,11° Celsjusza powyżej średniej. Co więcej wysokie temperatury dadzą nam się mocno we znaki za sprawą małej liczby opadów deszczu. Naukowcy twierdzą, że najsilniejszym czynnikiem powodującym wzrost średniej temperatury są emisje gazów cieplarnianych. 

W Australii panują temperatury 48, 49 stopni Celsjusza - płonęły lasy, puszcze, domy. W wyniku pożarów w Australii spłonęło ponad 1300 domów i znaleziono ponad pół miliarda nieżywych zwierząt. Sytuacja z dnia na dzień jest coraz trudniejsza. 

Lato 2020 - upały

Naukowcy są przekonani, że w 2020 roku nastąpi kontynuacja trendu związanego z globalnym ociepleniem. Temperatury kolejny raz wzrosną o więcej niż jeden stopień powyżej poziomów z okresu przedindustrialnego. Pierwszy raz średnia, globalna temperatura podniosła się o jeden stopień w 2015 roku. Na tę chwilę to rok 2016 jest najcieplejszym rokiem w historii, a wszystko za sprawą silnego frontu El Nino. Zjawisko to powoduje wzrost temperatury powierzchni morza w środkowym i wschodnim Pacyfiku. Met Office twierdzi, że prawdopodobieństwo na powrót silnego El Nino w 2020 roku są niskie.

Lato w Polsce 2020 może nadejść już w połowie kwietnia. Tej zimy śnieg spadł, tylko w niektórych miastach, a temperatura rzadko kiedy spadała poniżej zera. Wielu ekspertów pogodowych twierdzi, że pierwsze oznaki wiosny będą widziane w połowie lutego. Temperatury na poziomie 10-20 stopni utrzymają się do połowy kwietnia. Później na termometrach mamy zauważyć wyższe odczyty. 

Prognoza na 2020 sprawi, że rok ten umieszczony zostanie wśród sześciu najcieplejszych odnotowanych lat, które miały miejsce od 2015 r.

- powiedział dr Doug Smith, pracownik naukowy Met Office. Jeśli przewidywania meteorologów się sprawdzą, to czas: 2015-2020 byłyby najcieplejszym pięcioletnim okresem w historii. Co więcej, w przypadku, jeśli prognoza na 2020 będzie prawidłowa, to świat zbliży się do krawędzi załamania klimatu. Eksperci twierdzą, że ocieplenie o ponad 1,5° C powyżej poziomów sprzed epoki przemysłowej będzie miało szkodliwy wpływ na klimat na świecie. Lody grenlandzkie, zgodnie z ostatnimi badaniami, topnieją siedem razy szybciej niż w latach 90.

Najnowsze