Lady Gaga zadebiutowała 13 lat temu, "Zmieniła muzykę na zawsze"

2021-04-08 15:08 AR
Lady Gaga otworzyła swój podcast. Kiedy premiera? Gdzie posłuchać?
Autor: Universal Music Poland / materiał prasowy Lady Gaga otworzyła swój podcast. Kiedy premiera? Gdzie posłuchać?

Lady Gaga świętuje rocznicę swojego debiutu. Dokładnie 13 lat temu premierę miał jej debiutancki singiel - Just Dance. Od tamtej pory wiele się zmieniło, ale jej początki na zawsze zapisały się w historii muzyki pop. Nowoczesne electro dźwięki, odważne stroje, kontrowersyjne teledyski... Czy Gaga zasługuje na tytuł współczesnej królowej popu?

Lady Gaga pojawiła się na światowej scenie muzycznej 13 lat temu. 8 kwietnia 2008 roku odbyła się premiera jej pierwszej piosenki - Just Dance. Popowy, taneczny kawałek szybko stał się światowym hitem, który miesiącami utrzymywał się na szczycie notowań Billboardu. Wiele osób zastanawiało się, czy to jednorazowy sukces, czy Lady Gaga zostanie nową gwiazdą muzyki. Szybko udowodniła, że zamierza zostać na dłużej. Jej piosenka Poker Face powtórzyła sukces poprzedniego singla. Co więcej, utwór został uznany za przełomowy. "Robotyczne" śpiewanie oraz wykorzystanie elementów muzyki EDM wyznaczyło nowy trend. Uwagę zwracano także na mroczny teledysk oraz odważne stylizacje. Jedni uważali to za kicz, inni za sztukę. Nie ma jednak wątpliwości, że jej fenomen był ogromny. Przez kilka lat była najczęściej wyszukiwaną artystką w Google, a media rozpisywały się na temat każdego, najmniejszego kroku w jej karierze.

Lady Gaga - jak zmieniała się gwiazda muzyki pop?

Lady Gaga - jak zmieniała się przez lata?

Po sukcesie pierwszych piosenek oraz ogromnej sprzedaży płyty The Fame, Lady Gaga postanowiła zaszokować jeszcze bardziej. W 2009 roku wypuściła piosenkę Bad Romance. Teledysk do utworu był mroczny, pełen szkieletów oraz przerażających stylizacji. Przez wielu uznawany był za przekroczenie granicy dobrego smaku. Mimo wszystko, zapisał się w historii jako jeden z najlepszych klipów. Teledysk dostał nawet nagrodę Grammy. Etap albumu The Fame Monster to także czas najbardziej kontrowersyjnych stylizacji. Wszyscy pamiętają słynną sukienkę z mięsa na rozdaniu nagród MTV Video Music Awards. Taki wizerunek Gaga utrzymywała przez kilka lat, aż do 2014 roku, kiedy powróciła jako jazzowa artystka u boku Tony'ego Bennetta. Płyta Joanne, występy na Oscarach i udział w filmie Narodziny gwiazdy diametralnie zmieniły jej wizerunek i zdobyła uznanie nawet tych, którzy kiedyś nią gardzili.

Lady Gaga - nowa królowa popu?

Wpływ Lady Gagi na muzykę pop jest różnie oceniany. Wiele osób uważa, że nie zasługuje na tytuł królowej popu, ponieważ te tytuły przypadają jedynie Madonnie oraz Britney Spears. Jednak niejednokrotnie taki tytuł przypisywała jej prasa. W 2019 roku Los Angeles Times wypuścił artykuł, w którym napisano, że "Lady Gaga to nowa królowa popu, a Ariana Grande to nowa księżniczka popu". Także amerykańska akademia przyznająca nagrody Grammy stwierdziła, że "Lady Gaga zmieniła muzykę". Czy więc Gaga jest królową popu? Weź udział w ankiecie poniżej:

Najnowsze