Służba wojskowa w Polsce

i

Autor: Pixabay.com/maciekde Kwalifikacja wojskowa w Przemyślu rusza w kwietniu. Kto musi się wstawić?

Kwalifikacja wojskowa 2022 - jak wygląda i ile trwa?

2022-04-03 11:49

Kwalifikacja wojskowa to obowiązek każdego polskiego mężczyzny. Szczególnie ważna jest ona teraz, kiedy w Europie pojawiło się zagrożenie militarne. Już wkrótce rozpocznie się przyznawanie kategorii kolejnemu rocznikowi. Jak wygląda kwalifikacja wojskowa? Ile czasu trwa? Szczegóły wyjaśniamy niżej.

Już wkrótce rozpocznie się kwalifikacja wojskowa 2022. W tym roku wywołuje ona wiele emocji, niekoniecznie pozytywnych. Wynika to z wojny, którą Rosja wypowiedziała Ukrainie. Wiele osób obawia się realnego zagrożenia militarnego. Na szczęście na razie nie ma powodów do obaw, ale już wkrótce kolejne pokolenie polskich mężczyzn dostanie swoją kategorię wojskową. Jest ich cztery:

  • kategoria A – zdolny do czynnej służby wojskowej,
  • kategoria B – czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej,
  • kategoria D – niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju,
  • kategoria E - trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju.

Sprawdź niżej, jak przebiega klasyfikacja wojskowa.

ZOBACZ TAKŻE: Szkolenie wojskowe OBOWIĄZKOWE w Polsce? Zaskakujący pomysł polityków

ESKA XD #043 - MUZYCZNE SHOW, POJAZDY WOJSKOWE, SERIALE, DUET Z ROSJI

Kwalifikacja wojskowa 2022 - zasady

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa obowiązuje wszystkich mężczyzn urodzonych w 2003 roku oraz mężczyzn urodzonych w latach 1998–2002, którzy jeszcze nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Jak czytamy na stronie rządowej, wszyscy powinni zabrać ze sobą "dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość, posiadaną dokumentację medyczną, aktualną fotografię o wymiarach 35 mm x 40 mm (bez nakrycia głowy), a także dokumenty potwierdzające wykształcenie lub posiadane kwalifikacje zawodowe albo zaświadczenie ze szkoły o kontynuowaniu nauki". Kategoria wojskowa jest przyznawana po przeprowadzeniu badań lekarskich oraz weryfikacji dokumentacji medycznej.

Sonda
Czy stresujesz się przed zapowiadaną kwalifikacją wojskową?

Kwalifikacja wojskowa 2022 - terminy

Wiadomo już, kiedy rozpocznie się tegoroczna kwalifikacja wojskowa. Potrwa od dnia 4 kwietnia 2022 do dnia 8 lipca 2022. Informacje o dokładnej dacie kwalifikacji danych osób będą przekazywane przez lokalne władze.