Zjawiska astronomiczne 2019 KALENDARZ - co zobaczymy na niebie?

i

Autor: fot. WOJCIECH ZATWARNICKI/REPORTER Teleskop

Kwadrantydy 2019 - kiedy jest noc spadających gwiazd w styczniu?

2018-12-12 13:24

To pierwsza w 2019 okazja do podziwiania spadających gwiazd! Na ESKA.pl dowiecie się, kiedy jest deszcz meteorów z roju Kwadrantydów.

Kwadrantydy 2019 - kiedy jest noc spadających gwiazd w styczniu? Takie pytanie zadają sobie wszyscy wielbiciele obserwacji astronomicznych. Początek roku 2019 to pierwsza okazja do obserwowania deszczu meteorów. Na niebie pojawią się Kwadrantydy. Kosmiczne okruchy wpadające i płonące w naszej atmosferze mogą być wspaniałym widowiskiem!

Kwadrantydy 2019 - data maksimum aktywności

Kwadrantydy są widoczne każdego roku w styczniu. Nazwa roju pochodzi od nieistniejącego już gwiazdozbioru Kwadrantu Ściennego. Radiant Kwadrantydów (punkt, z którego rozbiegają się drogi meteorów) jest położony na pograniczu konstelacji Wolarza, Herkulesa i Smoka.

Zjawiska astronomiczne 2019 - KALENDARZ. Co zobaczymy na niebie?

Kwadrantydy są aktywne od 1 do 7 stycznia, ale maksimum ich aktywności wypada w nocy z 3 na 4 stycznia. Co ważne, wzrost aktywności w tym czasie jest krótki i gwałtowny. Uważni obserwatorzy mogą zobaczyć wtedy nawet 120 meteorów na godzinę.

Kwadrantydy 2019 - jak oglądać?

Widoczność Kwadrantydów będzie zależna od pogody na początku stycznia. Jeśli niebo będzie bezchmurne, z obserwacjami nie powinno być problemu. Warto pojechać w miejsca z dala od świateł miast. Do oglądania nie potrzebujemy żadnych specjalnych przyrządów.