Kultowe powiedzonka z PRL. Jeśli pamiętasz wszystkie jesteś geniuszem!

i

Autor: Bartlomiej Magierowski/East News Kultowe powiedzonka z PRL. Jeśli pamiętasz wszystkie jesteś geniuszem!

TEST WIEDZY

Kultowe teksty z PRL. Quiz pokaże, czy pamiętasz wszystkie i jesteś geniuszem!

2024-06-04 8:04

W czasach PRL funkcjonowało mnóstwo zwrotów, określeń, czy też często propagandowych haseł uznawanych jako mądrości ludowe. Powiązane były ze zdrowiem, życiem prywatnym, ale przede wszystkim pracą oraz walką o lepszą Polską Rzeczpospolitą Ludową. Słownik z czasów PRL znają doskonale dziadkowie, ale także rodzice. Zapewne wielokrotnie stawali w kolejce po mięso sprzedawane na kartki. Czy pamiętacie wszystkie teksty i powiedzenia z PRL-u? Jeśli tak, to udowodnijcie rozwiązując nasz quiz!

Kultowe teksty i powiedzenia z PRL jasno pokazują, z jaką rzeczywistością miały do czynienia starsze pokolenia. Pewnie wielokrotnie słyszeliście z ust dziadków "kiedyś, to były czasy". Zdanie to przepełnione jest emocjami, ale przede wszystkim sentymentem związanym z tym, jak trzeba było o wszystko samemu zawalczyć. W myśl tej opinii, dziś jest znacznie łatwiej. Może nie zdajecie sobie sprawy, ale z wielu słów, czy sformułowań z czasów Polskiej Republiki Ludowej korzystacie do dziś. Chociażby z hasła "Czy się stoi, czy się leży, trzy tysiące się należy". W czasach PRL-u dla nikogo nie było zaskoczeniem to, że nawet na zapałkach umieszczano symbole, charakterystyczne budowle, herby miast i firm czy nawet zdania o tym, jak należy prowadzić swoje życie. 

Kultowe teksty z PRL dla młodych będą bardzo zdezaktualizowane. Wręcz, jeśli ktoś ich używa, to jest boomerem. Starsi doskonale pamiętają, kim był cinkciarz, czym zajmował się kaowiec oraz po co chodziło się do peweksu.

Sekrety gwiazdy PRL Jonasza Kofty. Niewiarygodne, kiedy wyrobił dowód osobisty. Historia z Koprem

PRL - co to za czasy?

PRL to wymagający czas dla naszego kraju i dla jego mieszkańców. Nastąpił on 22 lipca 1944, a zakończył się 31 grudnia 1989 roku. W tym czasie Polska była państwem niesuwerennym oraz satelickim, który pozostawał pod polityczną dominacją ZSRR. Dostęp do towarów oraz usług był wówczas bardzo ograniczony. Wolność słowa wówczas nie istniała, a i możliwość uzyskania prawdziwych wiadomości była bardzo trudna.

Kultowe teksty z PRL. Sprawdź, czy pamiętasz wszystkie i jesteś geniuszem!

Kultowe powiedzonka z PRL. Jeśli pamiętasz wszystkie jesteś geniuszem!

Pytanie 1 z 13
Dokończ kultowe zdanie PRL: Literaci do pióra, studenci do nauki, a...