Seiichi Miyake - kim był bohater Google Doodle 18.03? 5 faktów z życia wynalazcy

2019-03-18 12:12
Google Doodle 18.03
Autor: Google

Kim był Seiichi Miyake? 18 marca Google Doodle postanowiło upamiętnić rocznicę jego urodzin. Kim był mężczyzna i z czego zasłynął? Z jego wynalazku korzysta się do dziś na całym świecie, w Polsce również. Już teraz na ESKA.pl przedstawiamy wam 5 faktów z życia wynalazcy dotykowych płyt chodnikowych.

Seiichi Miyake bohaterem Google Doodle 18.03. Kim był mężczyzna, którego w poniedziałek, 18 marca przypomina wyszukiwarka? Google Doodle ze specjalną grafiką, 18 marca 2019, pojawiło się z okazji rocznicy urodzin japońskiego wynalazcy, któremu zawdzięczamy stworzenie tzw. nawierzchni dotykowych. Czemu ten wynalazek jest tak ważny? Przekonajcie się już teraz na ESKA.pl i poznajcie bliżej postać Seiichi Miyake.

Kto to Seiichi Miyake?

Seiichi Miyake urodził się w 1926 roku. Zmarł w 1982 mając 56 lat. Poznajcie najciekawsze fakty z jego życia.

1. Seiichi Miyake był japońskim wynalazcą i działaczem społecznym.

2. To on był pomysłodawcą „dotykowych nawierzchni”, czyli płyt chodnikowych ze specjalnymi wypukłościami. To właśnie ten wynalazek pozwala bezpiecznie poruszać się osobom niedowidzącym w miejscach publicznych.

3. Seiichi Miyake w 1965 roku z własnych środków finansowych stworzył dwa główne rodzaje „płyt dotykowych”: pierwszy rodzaj z okrągłymi kropkami, drugi z pionowymi paskami. Płyty z kropkami informują o niebezpieczeństwie, zaś te z pionowymi paskami o bezpiecznym poruszaniu się do przodu.

4. Płyty te w języku japońskim noszą nazwę tenji-burokku (płyty brajlowskie).

5. Po raz pierwszy płyty wykorzystano 18 marca 1967 roku w zachodniej części Japonii, w mieście Okayama. Dziś z tego wynalazku korzysta się w wielu miejscach na świecie, również w Polsce.

Najnowsze