Księżyc Żniwiarzy - to zdarza się raz na dwie dekady! Kiedy obserwować wyjątkową pełnię?

2019-09-13 9:56 MK
Księżyc
Autor: MICHAL ADAMOWSKI/REPORTER

Trzeba przyznać, że rok 2019 obfitował w wiele niecodziennych zjawisk na niebie. Jak się okazuje, to jeszcze nie koniec. Księżyc Żniwiarzy to kolejne zjawisko astronomiczne, które będziemy mogli podziwiać wszyscy. Jest to o tyle istotne, ponieważ kolejna okazja, by zobaczyć wyjątkową pełnię, będzie miała miejsce dopiero w 2049 roku! Czym jest Księżyc Żniwiarzy i kiedy można go zaobserwować? Sprawdź już teraz na ESKA.pl.

Księżyc Żniwiarzy - zjawisko, które określane jest również jako Księżyc Plonów, Pełnia Księżyca Zbiorów czy Księżyc Wina to kolejna z atrakcji, która czeka na wszystkich fanów zjawisk astronomicznych. Wyjątkowa pełnia ma miejsce raz na dwie dekady, zawsze w piątek trzynastego. Ostatnim razem, mogliśmy podziwiać ją na niebie w październiku 2000 roku. Co świadczy o wyjątkowości zjawiska? Otóż, tego dnia, Księżyc wstaje w tym samym momencie, kiedy zachodzi Słońce, przez co na zewnątrz jest niezwykle jasno. Nazwa Księżyc Żniwiarzy wywodzi się z dawnych czasów, kiedy to dzięki światłu, rolnicy mogli zbierać plony całą dobę.

Księżyc Żniwiarzy - kiedy?

Internautów z pewnością interesuje, kiedy będą mogli obserwować to zdarzające się raz na dwie dekady zjawisko. Spieszymy z odpowiedzią. Wyjątkowa pełnia będzie widoczna w nocy z 13 na 14 września 2019 roku. Warto jest zerkać w tym czasie niebo, bowiem kolejne takie zjawisko przydarzy się w sierpniu 2049 roku.

Najnowsze