Super-Ziemia - planeta pozasłoneczna z wodą odkryta! Nadaje się do zamieszkania?

2019-09-12 12:02 RW
Superziemia - pozasłoneczna planeta z wodą odnaleziona! Nadaje się do zamieszkania?
Autor: Mike Carlowicz./NASA_1228.012 / SIPA/EAST NEWS Superziemia - pozasłoneczna planeta z wodą odnaleziona! Nadaje się do zamieszkania?

Pierwszy raz w historii naukowcy znaleźli planetę pozasłoneczną, która ma parę wodną w atmosferze! Mowa o obiekcie K2-18b, który oddalony jest o 110 lat świetlnych od Ziemi. Wiele wskazuje na to, że poza Ziemią istnieje również inne miejsce, w którym obecne może być obce życie. Co wiadomo o nowym odkryciu? Do jakich wniosków doszli astronomowie? Przekonajcie się sprawdzając szczegóły na ESKA.pl

Super-Ziemia - planeta z wodą od lat wzbudzała spore zainteresowanie. Dopiero we wrześniu 2019 roku astronomowie z Univesity College London ogłosili, że udało się ją odkryć! Super-Ziemia o nazwie K2-18b oddalona jest od naszej planety o 110 lat świetlnych i jest nawet osiem razy bardziej masywna od Ziemi. Znajduje się w gwiazdozbiorze Lwa. Wkrótce mamy się dowiedzieć, ile procent wody się tam znajduje. Możliwe, że w atmosferze K2-18b występują również chmury, a co za tym idzie może nawet deszcz.

Super-Ziemia - co to jest?

Superziemia to planeta pozasłoneczna, która należy do typu planet skalistych. Nazwa nie oznacza, że na jej powierzchni znajdują się warunki takie same bądź lepsze od tych na Ziemi. Definicja dotyczy wyłącznie: typu i masy egzoplanety.

Super-Ziemia - czy można zamieszkać?

Eksperci poinformowali o istnieniu szans, że na Super-Ziemi znajduje się życie, ponieważ woda może występować tam w postaci ciekłej. Nie oznacza to jednak, że ludzie mogliby tam się przenieść i mieszkać. Odczyty z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a sugerują również, że w atmosferze egzoplanety może znajdować się również wodór i hel. NASA poinformowała, że ​​jest to jedyna znaleziona dotąd egzoplaneta, która ma wodę w atmosferze, ale co równie ważne - odpowiednią temperaturę, która pozwala utrzymać życie i wodę w ciekłej postaci na swojej skalistej powierzchni. 

Zdecydowanie problemem i przeszkodą w tym, by przenieść się na Super-Ziemię, jest zbyt duża mieszanina składu atmosferycznego i panujące tam za duże ciśnienie. Mało tego Super-Ziemia ma zbyt twardą powierzchnię, która utrudniałaby poruszanie. Przy grawitacji osiem razy silniejszej niż na Ziemi każdy z nas ważyłby pół tony. Nie należy zapominać również o promieniowaniu UV, które absolutnie wyklucza istnienie ludzkiego życia na K2-18b.

Najnowsze