Koreańska fala dotarła do naszego kraju! Jak k-popowi artyści radzą sobie w Polsce?

2020-07-15 13:47 Rafał Wróblewski
Koreańska fala dotarła do naszego kraju! Jak k-popowi artyści radzą sobie w Polsce?
Autor: Universal Music Poland / materiał prasowy Koreańska fala dotarła do naszego kraju! Jak k-popowi artyści radzą sobie w Polsce?

Na Spotify znajdziecie ponad 2500 gatunków muzycznych, ale niektóre cieszą się wyjątkową popularnością. Niedawno do czołowej dziesiątki przebił się koreański pop. Od 2014 roku liczba słuchaczy k-popu na Spotify wzrosła o ponad 1000%. Z kolei formacji BTS udało się w kwietniu przekroczyć liczbę 5 miliardów streamów na Spotify 3- to rekord dla artystów z Azji. Czy w Polsce k-pop jest równie popularny? Sprawdzamy!

Według nowego raportu Spotify, Culture Next, najmłodsi użytkownicy platformy streamingowej to prawdziwi muzyczni eksploratorzy. Przedstawiciele pokolenia Z (18-24 lata) najchętniej korzystają z narzędzi do odkrywania nowej muzyki. Żadna inna generacja nie słucha też tak chętnie utworów w obcych językach. Aż 42% z nich zadeklarowało, że bardziej czuje się obywatelami świata, niż rodzimego kraju. Jednym z najpopularniejszych gatunków, obok hip-hopu i popu, jest właśnie k-pop. Od 2015 roku użytkownicy Spotify słuchali koreańskiego popu przez prawie 800 milionów godzin, a piosenki tego gatunku mają łącznie ponad 14 miliardów odtworzeń. Imponujący wynik, prawda? Przedstawiamy także interaktywną mapę Spotify, gdzie pokazujemy, do których krajów koreańska fala dotarła najwcześniej. Jak wypadła Polska?

BTS i Blackpink najpopularniejsi w Polsce - ranking

Na listach przebojów numerem jeden długo był viralowy kawałek - PSY Gangnam Style i to z nim utożsamiano koreański pop, słynący z szybkiego tempa, chwytliwych beatów i tętniących kolorami teledysków. Obecnie na Spotify królują jednak nie soliści, a wieloosobowe formacje wokalistów, tancerzy i raperów. Wśród boysbandów niekwestionowanym numerem 1 w Polsce jest BTS. Sporym zaskoczeniem dla fanów gatunku może być fakt, że w ścisłej czołówce znaleźli się niedawni debiutanci ze Stray Kids i ATEEZ (dane z ostatnich 3 miesięcy).

Najpopularniejsze polskie boysbandy K-POP: RANKING

 1. BTS
 2. Stray Kids
 3. EXO
 4. Monsta X
 5. NCT 127
 6. ATEEZ
 7. SEVENTEEN
 8. Got7
 9. iKON
 10. Day6
Hity lata 2020 - to te piosenki będą królować w wakacje!

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najpopularniejsze girlsbandy w Polsce - ranking

Najpopularniejszym koreańskim girlsbandem w Polsce są Blackpink. Na podium znalazły się także Twice oraz (G)I-DLE (one także zadebiutowały zaledwie rok temu).

 1. Blackpink
 2. Twice
 3. (G)I-DLE
 4. Red Velvet
 5. Mamamoo
 6. K/DA*
 7. LOOΠΔ
 8. EXID
 9. CLC
 10. MOMOLAND

Najpopularniejsi solowi artyści k-pop w Polsce - ranking

W rankingach obejmujących artystów solowych w czołówce znajdują się głównie wykonawcy na co dzień występujący w popularnych boysbandach i girlsbandach. Top 10 solowych wykonawców k-pop w Polsce:

 1. TAEMIN (SHINee)
 2. SUNMI (Wonder Girls)
 3. RM (BTS)
 4. J-Hope (BTS)
 5. Jennie (Blackpink)
 6. Agust D (BTS)
 7. HyunA (Wonder Girls, 4 minute)
 8. CHUNG HA (IOI)
 9. LAY (EXO)
 10. Shaun

Najczęściej słuchane k-popowe albumy w Polsce - ranking

Statystyki najpopularniejszych k-popowych albumów i piosenek pokazują, że BTS i Blackpink rządzą w Polsce. W kategorii topowych utworów żadna inna formacja nie była w stanie im zagrozić. Na pozycję w rankingu popularności wpłynął fakt, że obie grupy wydały wiosną tego roku nowe albumy. Ponadto często współpracują z globalnymi gwiazdami popu i hip-hopu. BTS mają na koncie wspólne nagrania z Halsey, Edem Sheeranem czy Zarą Larsson, a Blackpink nagrały wspólny singiel z Duą Lipą.

 1. BTS - MAP OF THE SOUL : PERSONA
 2. BTS - Love Yourself 結 'Answer'
 3. BLACKPINK - KILL THIS LOVE
 4. BTS - Love Yourself 轉 'Tear'
 5. BTS - YOU NEVER WALK ALONE
 6. BTS - 화양연화 Young Forever
 7. BTS - WINGS
 8. BTS - Love Yourself 承 'Her'
 9. Stray Kids - Clé 1 : MIROH
 10. EXO - Love shot

Najczęściej słuchane k-popowe piosenki w Polsce - ranking

Na Spotify znajdziecie dziesiątki k-popowych playlist komponowanych przez naszych redaktorów muzycznych. Jeśli chcecie być na bieżąco z premierami zarówno najpopularniejszych formacji, jak i debiutantów, śledźcie playlistę Spotify K-Daebak oraz kanał Spotify K-Daebak na Twitterze. Publikujemy tam ekskluzywne klipy i wywiady z gwiazdami k-popu, a także informujemy o premierach i wydaniach specjalnych. Ale na Spotify znajdziecie także nastrojowe playlisty z balladami, kompilacje do fitnesu czy pracy i nauki. Sprawdźcie, które playlisty spod znaku K-pop cieszą się na Spotify największą popularnością w Polsce!

Napopularniejsze k-popowe playlisty Spotify w Polsce

 1. K-Pop Daebak
 2. K-Pop Rising
 3. K-Pop X-Overs
 4. Best of 2018: K-Pop
 5. Essential K-Pop
 6. Sing Along K-Pop
 7. K-Pop Commute
 8. Workday K-Pop
 9. K-Pop Fresh
 10. Spring K-Pop

(materiał prasowy: Spotify Poland) 

Najnowsze