Kiedy wypada Tłusty Czwartek 2023? Skąd pochodzi ta tradycja?

i

Autor: CANVA

Kiedy wypada Tłusty Czwartek 2023? Skąd pochodzi ta tradycja?

2023-01-04 12:34

Tłusty czwartek bez wątpienia jest jedną z ulubionych tradycji Polaków. W końcu to dzień podczas którego mogą najeść się słodkości bez wyrzutów sumienia! Nic dziwnego, że tak wiele osób zastanawia się, kiedy wypada w 2023 roku? Mamy dla Was odpowiedź. Możecie być szczęśliwi, bo zdecydowanie jest bliżej niż dalej!

Tłusty Czwartek 2023 już niedługo. Na kultywowanie tej uwielbianej tradycji wcale nie trzeba długo czekać. Jest już bliżej niż dalej! To dzień podczas którego każdy z Was powinien zjeść przynajmniej jednego pączka. Inne słodkości takie jak faworki, eklerki oraz ciasta również są mile widziane. Tego dnia kuszą się na nie zarówno osoby, które jedzą słodycze na co dzień, jak i Ci ograniczeni ścisłymi dietami. Nic dziwnego, że tak wiele osób zastanawia się kiedy wypada Tłusty Czwartek 2023? Data ta, tak samo jak Wielkanocy, jest ruchoma, jednak zawsze wypada przed rozpoczęciem się Wielkiego Postu.

Niedziele handlowe 2023 - kiedy wypadają? Daty wszystkich niedziel handlowych w 2023 roku

Zarobki polskich youtuberów [FRIZ, GIMPER, REVO] | ESKA XD - Radio Eska #65

Kiedy Tłusty Czwartek 2023?

W tym roku Tłusty Czwartek odbędzie się niedługą chwilę po walentynkach. Jest to ostatni czwartek przed rozpoczęciem Wielkiego Postu. W roku 2023 tego uwielbianego święta można spodziewać się już 16 lutego! To tego dnia będzie można najeść się pysznych pączuszków bez wyrzutów sumienia!

Kalendarz dni wolnych od pracy 2023. To wtedy możesz liczyć na odpoczynek!

Skąd wziął się Tłusty Czwartek?

Tłusty Czwarte, tak jak wiele świąt obchodzonych w Polsce, wywodzi się z pogaństwa. Ówcześnie świętowało się odejście zimy oraz nadchodzącą wiosnę. Sposobem obchodzenia tego dnia było jedzenie tłustych potraw, choć wtedy bardziej stawiano na mięsa. Pączki były jedynie zagryzką. Tradycja ta jest niezwykle długa, jednak dopiero w XVI wieku jej symbolem stał się pączek!

Sonda
Ile pączków planujesz zjeść na Tłusty Czwartek?