Uczniowie na korytarzu

i

Autor: Karol Porwich/East News

Historia i teraźniejszość zastąpi inny przedmiot. Znamy plany ministerstwa

2022-03-10 13:04

To już pewne! We wrześniu 2022 w szkołach ponadpodstawowych realizowany będzie nowy przedmiot historia i teraźniejszość. Jak podało Ministerstwo Edukacji i Nauki, HiT zastąpi inny przedmiot, z którym do tej pory musieli mierzyć się uczniowie liceów i techników. Wszystkie najważniejsze informacje na temat zapowiadanych zmian znajdziecie w artykule.

Historia i teraźniejszość - nowy przedmiot w szkołach to nie żart. Ministerstwo Edukacji i Nauki od jakiegoś czasu zapowiadało wprowadzenie nowego przedmiotu dla uczniów szkół ponadpodstawowych, jednak pandemia i trudności wynikające z sytuacji epidemiologicznej sprawiły, że temat nieco ucichł w przestrzeni medialnej. Wszystko stało się pewne w dniu 8 marca, kiedy to Przemysław Czarnek podpisał trzy projekty rozporządzeń, w tym to zakładające wprowadzenie nowego przedmiotu w roku szkolnym 2022/23. Oficjalnie wiadomo już, w jaki sposób przedmiot historia i teraźniejszość będzie realizowany już od 1 września 2022 roku. Zgodnie z rozporządzeniem MEiN HiT zastąpi jeden z przedmiotów realizowanych w szkołach ponadpodstawowych. Wszystkie szczegóły poniżej.

Sonda
Wprowadzenie przedmiotu: Historia i teraźniejszość w szkole, to dobry pomysł?

Historia i teraźniejszość 2022

Oficjalnie wiadomo już, że przedmiot historia i teraźniejszość zastąpi realizowaną do tej pory wiedzę o społeczeństwie (inaczej WOS) w liceach ogólnokształcących, technikach oraz w branżowych szkołach I stopnia. Wymiar godzin dla poszczególnych placówek będzie wynosił:

  • liceum ogólnokształcące – klasa I – 2 godziny, klasa II – 1 godzina (łącznie 3 godziny) 
  • technikum – klasa I – 1 godzina, klasa II – 1 godzina, klasa III – 1 godzina (łącznie 3 godziny)
  • branżowa szkoła I stopnia – klasa I – 1 godzina

Zmianą zostaną objęci uczniowie rozpoczynający naukę w szkołach ponadpodstawowych 1 września 2022. W następnych latach zmiana obejmie kolejne roczniki.

ESKA XD #044 - FAME MMA 13, BRACIA KLICZKO, MUZYKA DO BIEGANIA