Google Stadia - co to jest? Jak działa? Jakie wymagania sprzętowe? Od kiedy korzystać?

2019-03-20 11:48 M.C.
Google Stadia - co to jest? Jak działa? Od kiedy korzystać?
Autor: JOSH EDELSON/AFP/East News Google Stadia

Internetowy gigant już dawno przestał być kojarzony jedynie z wyszukiwarką. Firma Google wciąż wprowadza na rynek nowe produkty i cały czas pracuje nad kolejnymi pomysłami. Niektóre są naprawdę rewolucyjne. Takim wynalazkiem jest bez wątpienia Google Stadia. Ten nowy system może się stać przełomem w branży gier komputerowych. Na ESKA.pl dowiecie się, czym jest nowa technologia, jak działa, czy obowiązują jakieś wymagania sprzętowe i od kiedy można z niej korzystać.

Google Stadia - co to jest? Jak działa? Jakie są wymagania sprzętowe? Od kiedy korzystać? takie pytanie zadaje sobie wiele osób, które usłyszały już o nowym wynalazku giganta z Mountain View. System Stadia został zaprezentowany 19 marca 2019 roku podczas konferencji GDC w San Francisco. Podczas tego wydarzenia prezentowane są nowości dotyczące branży gier komputerowych. Google Stadia ma szanse zrewolucjonizować tę formę aktywności. W jaki sposób? Pewne wyobrażenie może dać takie stwierdzenie: Google Stadia to Netflix dla graczy.

Przeczytaj też: Asystent Google - najlepsze suchary internetowego pomocnika

Czym jest Google Stadia?

Google Stadia to nowa usługa firmy Google, która ma umożliwić natychmiastowy dostęp do gier komputerowych (także tych najnowszych). Nie jest to konsola, lecz cała platforma internetowa umożliwiająca streaming gier. To upodabnia Google Stadia do takich serwisów jak Netflix czy HBO GO.

Jak działa Google Stadia?

Działanie Google Stadia ma być bardzo proste. Na platformie znajdą się różne tytuły, w które będziemy mogli zagrać bez pobierania ich na nasze urządzenia. Przykładowo, po obejrzeniu zwiastuna nowej gry, będziemy mogli w nią natychmiast zagrać po kliknięciu "zagraj teraz". Co ważne, w jedną grę będzie można grać na różnych urządzeniach bez utraty naszych postępów.

Usługa będzie najprawdopodobniej wymagała wykupienia specjalnego abonamentu na gry. W kwestii ewentualnych opłat niewiele jeszcze wiadomo.

Google Stadia - wymagania sprzętowe

Najważniejsze w systemie Google Stadia jest to, że praktycznie nie istnieją ograniczenia sprzętowe! Twórcy obiecują, że w gry będziemy mogli grać zarówno na nowoczesnych telewizorach, jak i na starszych komputerach. Wystarczyć będzie połączenie z internetem, które umożliwi skorzystanie ze streamu. Z czasem korzystanie z systemu ma być możliwe także w innych niż Google platformach i wyszukiwarkach. Ponadto gry ze Stadii mają mieć znacznie lepszą jakość grafiki i rozgrywki, niż tytuły dostępne na komputery czy konsole.

Jedynym urządzeniem, które pojawiło się przy okazji prezentacji Google Stadia, jest nowy kontroler do gier. Korzystanie z niego nie będzie jednak obowiązkowe.

Google Stadia - kiedy zagramy w gry ze streamu?

Na lato 2019 Google zaplanowało kolejną konferencję poświęconą Stadii. Wówczas mamy się dowiedzieć o pierwszych tytułach, które zostaną udostępnione w systemie. Kiedy zaś będziemy mogli zagrać? Twórcy poinformowali, że Google Stadia ma być oddana do użytku jeszcze w 2019 roku (prawdopodobnie w ostatnim kwartale).

Usługa Google Stadia będzie początkowo dostępna na terenie USA, Kanady, Wielkiej Brytanii i wybranych krajów europejskich. Nie wiadomo, czy jest wśród nich Polska.

Najnowsze