Co to jest Wielka Piątka Eurowizji?

i

Autor: AP/East News

Eurowizja 2023 - co to jest wielka piątka? Dlaczego te państwa mają pewne miejsce w finale?

2023-05-09 20:18

Konkurs Piosenki Eurowizji 2023 startuje 9 maja. Nie wszyscy reprezentanci poszczególnych krajów muszą jednak stawać do walki o awans do finału wydarzenia. Pewne miejsce w finale mają reprezentanci tak zwanej Wielkiej Piątki. Co to takiego? Dlaczego akurat te kraje mają zagwarantowane miejsce w ostatnim etapie show? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2023 - Wielka Piątka to dla wielu milionów widzów wciąż nieznany termin. Oglądając show w Liverpoolu, warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, o czym tak często wspominają komentatorzy konkursu. Hasło Wielka Piątka Eurowizji pada przynajmniej kilkukrotnie w trakcie trwania półfinałów czy też wielkiego finału Konkursu Piosenki Eurowizji. Zgodnie z regulaminem wydarzenia wykonawcy reprezentujący kraje, które należą do wspomnianej Wielkiej Piątki, nie muszą stresować się podczas półfinałów, bowiem mają zapewnione miejsce w finale. Wielu widzów, którzy nie śledzą konkursu z takim zainteresowaniem jak jego zagorzali fani, zastanawia się, dlaczego akurat to Hiszpania, Niemcy, Francja, Włochy i Wielka Brytania tworzą tę mistyczną i budzącą wielkie kontrowersje Wielką Piątkę. Ma to związek z wieloletnią historią Konkursu Piosenki Eurowizji.

Miejsca Polski na Eurowizji. Które miejsca zajmowali Polacy w konkursie?

Wielka Piątka na Eurowizji - co to?

Nawet wierni fani Konkursu Piosenki Eurowizji mają zastrzeżenia względem Wielkiej Piątki. Reprezentanci wspomnianych krajów nierzadko zajmują bardzo niskie pozycje, a i tak mają pewne miejsce w finale wydarzenia. Skąd w ogóle pomysł na utworzenie Wielkiej Piątki? W skład Big Five wchodzą te kraje, które płacą największe składki na rzecz Europejskiej Unii Nadawców. Wiele osób błędnie uważa, że Wielka Piątka to po prostu państwa założycielskie Eurowizji. Nic bardziej mylnego! W rzeczywistości tylko Francja, Niemcy i Włochy były uczestnikami pierwszej w historii odsłony Eurowizji.

Eurowizja 2023 - główni faworyci do wygrania konkursu