Krystian Ochman

i

Autor: Piotr Porębski / Universal Music Poland

Eurowizja 2022 - ZASADY głosowania. Kiedy, jak i czy można głosować na Polskę?

2022-05-10 20:26

Eurowizja 2022 to dla wielu osób emocjonujące wydarzenie. Wszyscy czekają na występy przedstawicieli swoich krajów i liczą na niesamowity występ. W Polsce w tym roku są duże nadzieje, ponieważ reprezentuje nas uwielbiany Krystian Ochman. Czy będzie można na niego głosować? Jakie są zasady głosowania?

Eurowizja 2022 to wydarzenie, które cieszy się dużym zainteresowaniem. W Polsce dużo mówi się o udziale naszego reprezentanta - Krystiana Ochmana. Artysta startuje z utworem pod tytułem River. Ten rok ma być dla naszego kraju powodem do radości. Według ekspertów i fanów konkursu Polska jest jednym z głównych faworytów. Dodatkowo nie musimy się martwić o wokalny występ Krystiana. Ochman zawsze śpiewa znakomicie. Z pewnością wiele osób chciałoby przypieczętować jego sukces i oddać na niego głos. Czy jest to w ogóle możliwe? Okazuje się, że nie... z małymi wyjątkami. O co chodzi?

ZOBACZ TAKŻE: Eurowizja 2022 YouTube na żywo. Gdzie oglądać Eurowizję online za darmo?

Eurowizja 2022 - piosenki, które mogą wygrać konkurs

Eurowizja 2022 - jak głosować na Polskę?

Zasady Eurowizji mówią, że nie wolno głosować na swój kraj. Oznacza to, że nie możemy głosować na Polskę będąc na jej terenie i korzystając z numeru podanego przez naszego nadawcę, czyli TVP. Na Krystiana Ochmana mogą jednak zagłosować Polacy, którzy znajdują się poza granicami państwa. Wystarczy wysłać SMS-a na numer podany przez lokalną telewizję. W ten sposób Polska może dostać punkty z kraju, w którym został wysłany głos.

Eurowizja 2022 - zasady głosowania

Na Eurowizji decyzja należy do jurorów oraz widzów. Każdy kraj biorący udział w konkursie przyznaje dwie pule punktów (12, 10, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1). Jedną pule przyznają jurorzy, a drugą widzowie. Jury ocenia występy podczas specjalnego koncertu, który odbywa się dzień wcześniej. Z kolei widzowie oceniają występy na żywo podczas transmisji telewizyjnej. Widzowie mogą głosować wysyłając wiadomości SMS. W Polsce głosy należy przyznawać poprzez wysłanie numeru ulubionej piosenki na numer podany przez TVP. Głosowanie zaczyna się po wszystkich występach i trwa około 15 minut. Po zamknięciu linii SMS głosy są zsumowane. W półfinałach prowadzący ogłaszają, które dziesięć państw awansuje do wielkiego finału.

ZOBACZ TAKŻE: Eurowizja 2022 - wielka piątka: kraje, które mają bezpośredni awans do finału. Dlaczego?

W finale ogłoszenie wyników wygląda inaczej. Po zsumowaniu głosów rozpoczyna się przyznawanie punktów. W pierwszej kolejności poznajemy rezultat głosowania jurorów. Prowadzący łączą się ze wszystkimi państwami. Punkty 1-10 wyświetlane są na ekranie, a najwyższa lokata - 12 - ogłaszana jest przez korespondenta. Po zakończeniu głosowania jurorów poznajemy faworytów widzów. Punkty przyznawane są w kolejności rankingu stworzonego przez jury - od 26. miejsca do pierwszego. W tym przypadku prowadzący nie łączą się już z państwami, a podają jedynie zsumowaną liczbę punktów z każdego kraju. Ostatni kraj, który dowiaduje się o liczbie zdobytych punktów od widzów to zwycięzca jury. Po tym dowiadujemy się, kto zdobył najwięcej punktów i wygrał konkurs.