Eurowizja 2022 - Wielka Brytania. Piosenka Space Man da historyczną wygraną?

2022-04-28 16:23

Eurowizja 2022 wywołuje wiele emocji wśród fanów konkursu. W tym roku nie ma jednego faworyta. Kilka krajów typowanych jest do ścisłej walki o zwycięstwo. W tym gronie jest Wielka Brytania, którą reprezentuje Sam Ryder z piosenką Space Man. Triumf artysty były historyczną wygraną. Dlaczego? Brytyjczycy do tej pory nie byli mocni w eurowizyjnej rywalizacji.

Eurowizja nie jest konkursem, w którym Wielka Brytania odnosi sukcesy. Choć w przeszłości udało im się wygrać 5 razy, teraz regularnie znajdują się na końcu tabeli wyników. Ostatni raz po trofeum sięgnęli w 1997 roku, kiedy wygrał zespół Katrina and the Waves ze słynną piosenką Love Shine a Light. Ostatnie lata to jednak szereg porażek. W 2019 i 2021 roku zajęli ostatnie miejsce, a rok temu dodatkowo zdobyli 0 punktów. Dla telewizji BBC był to sygnał, że czas porządnie wziąć się za brytyjskie starty w Eurowizji. Według fanów i ekspertów udało im się to! Sam Ryder typowany jest jako jeden z faworytów do wygranej. W Turynie wystąpi z piosenką Space Man.

ZOBACZ TAKŻE: Norwegia Eurowizja 2022. Piosenka Give That Wolf a Banana bawi widzów. Ten klip to hit!

Eurowizja 2022 - piosenki, które mogą wygrać konkurs

Sam Ryder - Space Man

Sam Ryder to wokalista, który popularność zdobył w czasie lockdownu z powodu pandemii koronawirusa. Zaczął dodawać filmiki na TikToka, na których śpiewał covery znanych piosenek. Zdobył tam popularność i aktualnie ma ponad 12 milionów obserwujących. Brytyjczycy liczą na to, że popularność w mediach społecznościowych pozwoli im zdobyć głosy widzów.

ZOBACZ TAKŻE: The Rasmus - kim są reprezentanci Finlandii na Eurowizji 2022? W przeszłości mieli megahit!

Głos Rydera zachwyca słuchaczy. Uważa się, że obok Krystiana Ochmana to najlepszy wokalista tegorocznej Eurowizji. Utwór Space Man powstał we współpracy z Amy Wadge, która jest laureatką nagrody Grammy. Niektórzy porównują kompozycję do twórczości Eltona Johna.

Eurowizja 2022 - kiedy i gdzie?

66. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w dniach 10, 12 i 14 maja 2022. Eurowizja odbędzie się w Turynie. Trzy koncerty - dwa półfinały i finał - odbędą się w hali Papa Alpitour, która jest w stanie pomieścić nawet 18 tysięcy widzów. To nie jest pierwsza międzynarodowa impreza, która się tam odbędzie. W 2006 roku Turyn gościł Zimowe Igrzyska Olimpijskie.