Eurowizja 2021 - Szwecja: 19-letni Afrykanin Tusse z piosenką Voices

2021-05-22 19:18 Adrian Rybak
Eurowizja 2021. Tusse reprezentantem Szwecji
Autor: HENRIK MONTGOMERY/AFP/East News

Eurowizja 2021 wywołuje wiele emocji. Wiemy już, że reprezentantem Polski został Rafał Brzozowski. W Szwecji dokonano już wyboru już w marcu. Może on zaskakiwać! Do Rotterdamu pojechał 19-letni Tusse, który urodził się w Demokratycznej Republice Konga. Jego piosenka z ważnym i współczesnym przesłaniem będzie walczyć o wygraną!

Eurowizja 2021 ma już zwycięzcę? Wiele może na to wskazywać. Potencjalnym wygranym ma być młody Tusse, który w sobotę 13 marca wygrał szwedzkie preselekcje Melodifestivalen i został reprezentantem kraju. To wyjątkowy wybór. Młody muzyk wygrał z dużą przewagą głosów zarówno u widzów, jak i jury. Od dwóch tygodni szwedzka prasa mówiła, że wybór Tusse to szansa na kolejne zwycięstwo Szwecji na Eurowizji. Widzowie ujęci byli nie tylko świetnym utworem, ale też personalną historią wykonawcy. Tusse Chiza urodził się w Demokratycznej Republice Konga. Do Szwecji uciekł z powodu wojny w kraju. Chłopak uważa, że jego udział w Eurowizji będzie misją. Chodzi o walkę nie tylko z rasizmem, ale także stereotypowymi męskimi wzorcami zachowań. Jego piosenka Voices, z którą pojedzie do Rotterdamu, to tak zwany protest song. O czym jest?

Eurowizja 2021 - 19-letni Tusse z Demokratycznej Republiki Konga reprezentuje Szwecję

Tusse - Voices. Piosenka Szwecji na Eurowizję 2021

- Czy możesz usłyszeć miliony głosów? - tak zaczyna się refren piosenki Voices. To popowy utwór utrzymany w charakterze hymnu, który ma reprezentować mniejszości. Tworząc piosenkę Tusse oraz współautorzy chcieli, aby miała ona szczególne znacznie. Ich celem było przekazanie słuchaczom, aby nie zapominali o cierpieniu osób czarnoskórych. Piosenka przypomina, że rasizm nadal istnieje. Wiele osób uważa, że Voices mogłoby być hymnem ruchu Black Lives Matter. Jednak sam Tusse mówi, że przesłanie jest uniwersalne. Każdy, kto czuje się dyskryminowany może utożsamić się z teksem piosenki.

Szweckie zwycięstwa na Eurowizji

Do tej pory Szwecja triumfowała na Eurowizji aż sześć razy. Pierwsze legendarne zwycięstwo przyszło w 1974 roku, kiedy z piosenką Waterloo wygrał zespół ABBA. Dokładnie 10 lat później Herreys zwyciężył z Diggi-Loo Diggi-Ley. W latach 90. kraj ze Skandynawii odniósł sukces dwa razy - w 1991 oku z Carolą i Fångad av en stormvind oraz w 1999 roku z Charlotte Nilsson i Take Me to Your Heaven. Na następny sukces musieli czekać do 2012 roku, kiedy wybrała Loreen z piosenką Euphoria, która stała się światowym hitem. Podobnie było w 2015 roku, gdy kryształowy mikrofon dostał Måns Zelmerlöw za Heroes.

Najnowsze