Eurowizja 2019 - Hatari nie pojadą na konkurs? Islandia wykluczona z konkursu?

2019-03-12 15:32 M.C.
Eurowizja 2019 - Hatari nie pojadą na konkurs? Islandia wykluczona z konkursu?
Autor: fot./screen/youtube.com/Svikamylla Ehf. Hatari

Reprezentanci Islandii na Konkurs Piosenki Eurowizji 2019 od początku wzbudzają kontrowersje. Szokuje zarówno ich wygląd, jak i brzmienie, które bardzo odbiega od tego, do którego przyzwyczaili nas eurowizyjni wykonawcy. Okazuje się jednak, że możemy wcale nie usłyszeć ich podczas koncertu w Tel Awiwie. Pojawiły się bowiem głosy nawołujące do uniemożliwienia wjazdu zespołu Hatari do Izraela.

Eurowizja 2019 - Hatari nie pojadą na konkurs? Nie bez powodu coraz więcej osób zadaje takie pytanie. Zespół, który ma reprezentować Islandię podczas konkursu w Tel Awiwie, słynie z kontrowersji. Nabite stalowymi kolcami stroje i agresywne brzmienie nie kojarzą się w typowo eurowizyjnymi dźwiękami. Jednak to nie wygląd i muzyka mogą stanowić problem. W Izraelu pojawiły się głosy mówiące, że zespołowi nie wolno pozwolić na występ ze względu na ich zaangażowanie polityczne. Czy Islandia będzie wykluczona z konkursu?

Przeczytaj też: Eurowizja 2019 - Islandzki zespół Hatari to najoryginalniejsi uczestnicy konkursu? [WIDEO]

Hatari dostaną zakaz wjazdu do Izraela?

Zespół Hatari tworzą Klemens Hannigan, Matthías Tryggvi Haraldson i Einar Stéfansson. Na Eurowizję jadą z utworem Hatrið mun Sigra. Grupa wyróżnia się spośród innych uczestników. Brzmienie grupy to połączenie elektroniki i ciężkiego rocka. Ich image stanowią zaś skórzane stroje nabite ostrymi kolcami. Z wjazdem do Izraela mogą mieć jednak problem z innego powodu.

Hatari są bardzo zaangażowani politycznie. Od ogłoszenia ich zwycięstwa w islandzkich preselekcjach mówi się o tym, że ich występ na Eurowizji może przerodzić się w protest przeciw polityce Izraela wobec Palestyny.

W obawie przed takim scenariuszem, izraelska działaczka Nitsana Darshan-Leitner wystosowała do tamtejszego ministra spraw wewnętrznych apel o to, by nie wpuszczać Hatari na teren Izraela. Jeśli minister przystałby na taką prośbę, mógłby powziąć kroki prawne, które uniemożliwiłyby zespołowi przyjazd do Tel Awiwu. W praktyce oznaczałoby to wykluczenie Islandii z Eurowizji 2019.

Żadnych decyzji jeszcze nie podjęto, ale jedno jest pewne - przez to zamieszanie, o Hatari już usłyszał cały świat.

Najnowsze