Egzamin Ósmoklasisty 2021 - terminy. Kiedy jest egzamin na koniec szkoły? [DATA]

i

Autor: Adam Staskiewicz/East News Egzamin Ósmoklasisty 2021 - terminy. Kiedy jest egzamin na koniec szkoły? [DATA]

Egzamin Ósmoklasisty 2021 - DATA, TERMINY. Kiedy jest egzamin na koniec szkoły?

2021-05-25 11:33

Termin egzaminu ósmoklasisty 2021 może się okazać dla niektórych zaskoczeniem. Do tej pory sprawdzian wiedzy na koniec szkoły podstawowej odbywał się pod koniec kwietnia. W najbliższych latach przeprowadzony będzie nieco później. Kiedy egzamin ósmoklasisty 2021? Jaka jest data, którą warto zaznaczyć w kalendarzu? Podajemy wszystkie szczegóły na ESKA.pl!

Egzamin Ósmoklasisty 2021 - terminy wzbudzają zainteresowanie wśród uczniów. Po decyzji Ministerstwa Edukacji Narodowej wiele osób się zastanawia, kiedy jest egzamin ósmoklasisty 2021. Data została podana, podczas konferencji prasowej, w której wziął udział Dariusz Piotnkowski. Spotkanie medialne dotyczyło głównie ogłoszenia wyników matur, jednak znalazł się czas, b przekazać tę ważną informację. Uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych będą mieć więcej czasu na naukę i odpowiednie przygotowanie się do egzaminu ósmoklasisty. Co najważniejsze, mają być bardziej zmotywowani do jak najlepszego napisania egzaminu. Dyrektorzy szkół podstawowych zgłaszali bowiem, że wczesny termin przeprowadzania egzaminu demobilizuje 8-klasistów i w końcowym etapie roku szkolnego są mniej zmobilizowani, a co za tym idzie, mniej przykładają się do nauki. 

Sonda
Czy to dobry pomysł?

Egzamin ósmoklasisty 2021 - terminy

Egzamin ósmoklasisty 2021 nie odbędzie się w kwietniu, o czym poinformował Dariusz Piotnkowski. Zmiana ta już zawsze będzie obowiązywać, więc uczniowie będą mieć więcej czasu na naukę. Minister Edukacji Narodowej ogłosił, że nowa data egzaminu ósmoklasisty to koniec maja 2021. Choć nie zostało to potwierdzone można się spodziewać, że uczniowie zasiądą do arkuszy CKE od 25-27. Warto wspomnieć, że w maju organizowane są również matury. 

Egzamin ósmoklasisty 2021 - kiedy egzamin [KOMENTARZ]

Zmiana daty egzaminu ósmoklasisty 2021 powinna wpłynąć pozytywnie na wyniki. Tym bardziej, że uczniowie od 2022 roku będą musieli zdawać egzamin ósmoklasisty z czterech, a nie trzech obowiązkowych przedmiotów. Minister Edukacji Narodowej, Dariusz Piontkowski, w imieniu całego resortu ogłosił, że egzamin ósmoklasisty 2021 odbędzie się w maju, 11 sierpnia. Decyzję wyjaśnił mówiąc: 

Po dyskusji uznaliśmy, że w kolejnym roku szkolnym przesuniemy, przynajmniej na razie, egzamin ósmoklasisty. On dotąd, zgodnie z regułami, odbywał się w końcu kwietnia. Dyrektorzy szkół podstawowych wyraźnie wskazywali jednak, że tak wczesny termin przeprowadzania egzaminu demobilizuje ósmoklasistów i oni w końcowym etapie roku szkolnego są mniej zmobilizowani, mniej przykładali się do nauki. Stąd uzgodniliśmy, że w kolejnym roku szkolnym ten egzamin ósmoklasisty odbędzie się w końcówce maja

Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany od 2019 roku, a dzieje się tak w wyniku likwidacji szkół gimnazjalnych. Tak samo jednak, jak w przypadku egzaminu gimnazjalnego, egzamin ósmoklasisty jest swego rodzaju podsumowaniem wiedzy, jaką zdobyli uczniowie w ostatnich latach nauki. W 2019 roku miał on miejsce w kwietniu, ale w 2020 termin egzaminu ósmoklasisty zmienił się w ostatniej chwili. Spowodowane to było niekorzystną sytuacją epidemiologiczną w naszym kraju.