Dzień Babci i Dziadka 2021: kiedy i jak świętuje się w USA, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii?

2021-01-19 15:31 jj
Dzień Babci i Dziadka 2021: kiedy i jak świętuje się w USA, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii?
Autor: canva.com Dzień Babci i Dziadka 2021: kiedy i jak świętuje się w USA, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii?

Dzień babci i dziadka to wyjątkowe dni, w których składamy życzenia swoim dziadkom. Najczęściej kupujemy również drobne prezenty w postaci czekolad, lub kwiatów. Jak jest obchodzony ten dzień w USA, Wielkiej Brytanii i Australii? Szczegóły znajdziecie w artykule poniżej.

Dzień Babci i Dziadka 2021: kiedy i jak świętuje się w USA, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii? Dni babci i dziadka obchodzone są w Polsce kolejno 21 i 22 stycznia. W to święto wnuki składają życzenia, w przedszkolach są organizowane spotkania i przedstawiania, a także wręczanie laurek. Bardzo często w takie dni pomagamy również osobom starszym w codziennych czynnościach, aby czuły się jeszcze bardziej docenione. Jak świętują dzień babci i dziadka inne kraje?

Dzień babci i dziadka 2021: kiedy i jak świętuje się w USA?

W Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie, odpowiednikiem święta babci i dziadka jest National Grandparent Day - nie jest to święto dwudniowe. Zostało ono ustanowione w 1978 roku przez Jimmy’ego Cartera i przypada na pierwszą niedzielę po Labour Day, które obchodzone jest w pierwszy poniedziałek września. W szkołach, kościołach i w domach spokojnej starości organizowane są uroczystości, w trakcie których celebruje się osoby starsze. Wnuki są wtedy zachęcane do pomocy najstarszym członkom rodziny. 

Dzień babci i dziadka 2021: kiedy i jak świętuję się w Wielkiej Brytanii?

W Wielkiej Brytanii, podobnie jak w Stanach Zjednoczonych Grandparents Day jest jednodniowy. Wnuki rysują i wręczają laurki, prezenty i składają życzenia. Organizowane są rodzinne ogniska, lub spotkania przy grillach. Święto dziadków obchodzone na wyspach jest w pierwszą niedzielę października. 

Dzień babci i dziadka 2021: kiedy i jak świętuję się w Hiszpanii?

Od 1998 obchodzony jest dzień babci 26 lipca. Obchody tego święta są bardzo zbliżone, do tych w Polsce. Najczęściej dzieci spotykają się z najstarszymi członkami rodziny, wręczając im bukiety kwiatów, laurki, oraz pomagają w codziennych obowiązkach. Co ciekawe, nie ma żadnych informacji o święcie dziadków.

Najnowsze