Sylwester

i

Autor: pixabay.com

Czy można strzelać fajerwerkami w sylwestra 2022/2023?

2022-12-28 11:15

Strzelanie fajerwerkami w Sylwestra 2022/23 budzi sporo kontrowersji. Swoje stanowiska wyrażają zarówno miłośnicy zabaw pirotechnicznych jak i właściciele zwierząt. Okazuje się, że ich nieodpowiednie używanie może mieć poważne konsekwencje prawne. Czy w Sylwestra 2022/23 można strzelać petardami? Sprawdziliśmy!

Fajerwerki w Sylwestra są niemal nieodłącznym elementem zabawy. Wielu zastanawia się, czy strzelanie w Sylwestra 2022/23 jest legalne. Choć do Sylwestrowej zabawy zostało jeszcze trochę czasu, to w na sklepowych półkach coraz częściej możemy zobaczyć stoiska z wyrobami pirotechnicznymi. W ostatnim czasie sporo mówiło się o zakazach oraz poważnych konsekwencjach dotyczących używania rac, petard i fajerwerków. Apelują o to nie tylko osoby starsze, ale również właściciele zwierząt, którzy podkreślają, że zwierzaki źle znoszą taką zabawę, która jest często zagrożeniem dla ich zdrowia, a nawet życia. Choć sylwestrowe fajerwerki i petardy są przez wielu uwielbiane, to spora część osób zdaje sobie sprawę z tego, jak głośny huk i wystrzały wpływają na zwierzaki i rezygnuje z tego typu zabaw. Świetną alternatywą są pokazy świetlne oraz iluminacje, które stają się coraz bardziej popularne.

Karnawał 2023 - kiedy się zaczyna i ile trwa? [DATA, TERMIN]

Burger Drwala w wersji FIT. Jak zrobić go w domu? | ESKA XD - Fit vlog #62

Sylwester 2022/23 - czy fajerwerki są legalne?

Fajerwerki w Sylwestra 2022/23 są legalne. Według przepisów kodeksu wykroczeń oraz przepisów prawa miejscowego fajerwerki w miejscach publicznych można odpalać 31 grudnia i 1 stycznia. Jednak są to jedyne dni, podczas których można urządzać tego typu zabawy z miejscach publicznych. Jeśli pokaz fajerwerków będzie miał miejsce w inne dni miesiąca, organizatorom takiej zabawy może grozić kara pieniężna w wysokości 500 złotych. Przepisy nie zakazują jednak całkowitej rezygnacji z pokazu fajerwerków w innych dniach niż Sylwester pod warunkiem, że pirotechniczna zabawa będzie miała miejsce na terenach prywatnych.

Studniówki 2023 - kiedy są? Daty bali maturalnych w szkołach

Sylwester 2022/23 - fajerwerki

Strzelanie fajerwerkami w Sylwestra jednak nie wszędzie jest takie łatwe. Władze niektórych miejscowości podejmują decyzję o tym, że strzelanie fajerwerkami i petardami jest zakazane również 31 grudnia i 1 stycznia. Taka sytuacja była rok temu np. w Zakopanem. O podobne stanowisko apelowali również warszawscy radni. Popularny był wtedy hashtag #WarszawaNieStrzela. Wszystko ze względu na starsze osoby oraz zwierzęta, dla których takie zabawy są niewyobrażalnym stresem. Dzięki temu, że wiele osób bierze do serca fakt, że zwierzęta boją się wybuchów i głośnych odgłosów, zamiast petard i pokazów fajerwerków często możemy spotkać się z przepięknymi iluminacjami świetlnymi, które stają się coraz bardziej popularne.

Sonda
Sylwester 2022/23 - będziesz strzelał petardami i fajerwerkami?

Sylwester 2022/23 - od której godziny można strzelać fajerwerkami?

Fajerwerki w Sylwestra odpala się zazwyczaj o północy witając w ten sposób Nowy Rok. Wiele osób jednak decyduje się, by wcześniej przetestować materiały pirotechniczne. Zaniepokojenie sąsiedzi mają prawo wezwać wtedy policję. Jednak zgodnie z prawem, można strzelać petardami w ciągu dnia. Należy pamiętać jednak, że fajerwerki, przez cały rok, można odpalać na terenach prywatnych.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE