Kim był Chiune Sugihara? 5 faktów z życia bohatera Google Doodle 29.07

2019-07-29 9:48 A.D.
doodle
Autor: Screen z Google

29 lipca nasza wyszukiwarka Google zaskoczyła nowym wyglądem. Google Doodle na ten dzień odnoszą się do Chiune Sugihara. Znany napis przekształcił się w paszport pełen pieczątek. Kim był bohater dzisiejszego dnia? Dlaczego Chiune Sugihara zapisał się w historii świata i warto go uczcić? Dowiedzcie się więcej na ESKA.pl.

Chiune Sugihara nazywany bywał japońskim Schindlerem. Wszystko dzięki jego niezwykłym zasługom. Chiune Sugihara urodził się 1 stycznia 1900 roku. Studiował literaturę angielską i uczył się języków: rosyjskiego i niemieckiego. Był również ekspertem do spraw Rosji. Na całym świecie poznaliśmy go dzięki niezwykłej odwadze i bezinteresowności. 29 lipca 2019 jego pamięć uczciły Google Doodle. Czym wsławił się japoński dyplomata? Czemu warto o nim pamiętać? 

Zobacz też: Pogoda na sierpień 2019. Kiedy będzie ciepło? Do Polski wrócą upały!

Kim był Chiune Sugihara? 5 faktów z życia duplomaty

Chiune Sugihara był japońskim dyplomatą. Jego nazwisko stało się znane głównie z powodu pomocy w ucieczce z Litwy po rozpoczęciu jej okupacji przez Armię Czerwoną w czerwcu 1940 roku, której udzielił kilku tysiącom Żydów. Dla niego samego decyzja oznaczała zakończenie kariery dyplomaty. Pozwoliła jednak stać się prawdziwym bohaterem. Zamarł 31 lipca 1986 roku.

  • Chiune Sugihara urodził się 1 stycznia 1900 roku
  • Odznaczony został między innymi Orderem Świętego Skarbu, Złotymi i Srebrnymi Promieniami oraz Krzyżem za Ratowanie Życia
  • Miał dwie żony, poślubił rosyjską emigrantkę Klaudię z którą rozwiódł się przed powrotem do Japonii i Yukiko Kikuchi. 
  • W 1920–1922 odbywał zasadniczą służbę wojskową. Ukończył ją w randze podporucznika.

Google Doodle - co to takiego? 

Google Doodle to tymczasowe logo w wyszukiwarce. Ustawiane jest podczas ważnych okazji, świąt i rocznic. Może różnić się na całym świecie w zależności od tego, co obchodzimy w danym kraju. W Polsce świętowaliśmy między innymi rocznicę wydania Pana Tadeusza. 

Najnowsze