budzik spanie

i

Autor: pexels.com

porady

Budzisz się przed budzikiem? Zrezygnuj z tej jednej rzeczy!

2023-12-13 12:18

Wiele osób zmaga się z problemem ze snem, a nie ma nic bardziej frustrującego niż obudzenie się przed budzikiem. Zobacz, co robisz żle i ciesz się spokojną, przespaną w całości nocą!

Według badań, od 10 do 30 procent populacji, ma problemy z bezsennością i możliwością zaśnięcia po przebudzeniu. Naukowcy podzielili bezsenność na dwie kategorie - "przebudzenia nocne" i "przebudzenia wcześnie rano". Tym sposobem, obalono mit, że bezsenność to tylko problemy z zasypianiem. Naukowcy zbadali, czego należy unikać, by cieszyć się przespaną nocą i nie wstawać przed budzikiem.

Najlepsza pozycja do spania. Jak spać, żeby się wyspać i mieć zdrowy kręgosłup?

Co jest przyczyną problemów ze snem?

Budzenie się przed budzikiem jest niezwykle nieprzyjemne i frustrujące. Naukowcy twierdzą, że przyczyną tego zjawiska jest stres. "Jeśli doświadczasz trudności, traumy lub dzieje się coś niepokojącego... te wydarzenia są ważne dla naszego snu" - powiedziała Rebecca Robbins z Wydziału Medycyny Snu w Harvard Medical School.

Z medycznego punktu widzenia, dzieje się to, ponieważ w wyniku stresu, w naszym organizmie wzrasta poziom kortyzolu. Wysoki poziom kortyzolu sprawia, że nasz organizm staje się czujny i uporczywie przeszkadza to w zaśnięciu.

Ile czasu trzeba poświęcić na sen, aby być zdrowym?

Co zrobić, by nie wstawać przed budzikiem?

Lekarze i naukowcy radzą, by nie pozostawać w łóżku kiedy ma się problem z zaśnięciem. "Nie zaczynaj sobie wmawiać...'Zamierzam zmusić się do pozostania w łóżku, dopóki nie zasnę'" - stwierdził ekspert, dr Rajkumar Dasgupta. Specjalistka od snu Wendy Troxel radzi - "Porzuć pomysł ponownego zaśnięcia. Kiedy to zrobisz, zmniejszysz presję i poczucie, że sen nie jest tak męczący. Wtedy istnieje większe prawdopodobieństwo, że ponownie zaśniesz".

Pojawiają się również pomysły, by na jakiś czas opuścić sypialnie, by łóżko nie kojarzyło się negatywnie. Należy położyć się spać w momencie, w którym poczujemy się senni. Kolejną, ważną rzeczą jest to, by nie spoglądać nerwowo na godzinę. Według uczonych, świadomość tego, że jest godzina 3:00, a budzik ustawiony jest na 7:00 może wzmocnić poczucie stresu i niepokoju - bo wydaje się nam wtedy, że nie zdążymy się wyspać.

Istotnym faktem jest to, że patrzenie na ekran telefonu przed snem, tylko bardziej pobudza nasz mózg, niż pomaga w zaśnięciu. Dużo lepiej jest zamienić telefon na książkę, a efekt będzie natychmiastowy! Ważnym aspektem jest również przestrzeń w której śpimy, dobrze wywietrzony i posprzątany pokój, może wpłynąć korzystnie na nasze dotlenienie i komfort.

Jest jeszcze jedna, znana od wielu pokoleń metoda na przespanie całej nocy - przed snem warto się dotlenić i trochę zmęczyć, a idealny może okazać się spacer. Nie ma nic lepszego, niż dawka ruchu przed snem!

Te proste triki spowodują, że szybciej zaśniesz

Bezsenność - co zrobić, aby zasnąć?
Czy dobrze pamiętasz bohaterów kultowych dobranocek?
Pytanie 1 z 10
„Bolka i Lolka” kojarzy każdy, ale czy pamiętasz, jaki kolor spodni nosił Lolek?