Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Ile spać, żeby się wyspać? Można to szybko wyliczyć!

2022-05-10 11:11

Jeśli czujesz, że pomimo tego, że śpisz odpowiednio długo i tak się nie możesz wyspać to ten artykuł jest dla ciebie. To, czy wstaniemy rano wyspani zależy nie tylko od ilości godzin snu, ale także od momentu, w którym się obudzimy. W artykule znajdziecie równanie, które pozwoli wam wyliczyć, o której się położyć, żeby się wyspać.

Ile trzeba spać żeby się wyspać?

Chyba większości z nas zdarza się, że po długim śnie budzimy się zmęczeni i wstawanie sprawia nam duży problem. W takim stanie ciężko zebrać się do pracy i zachować skupienie o poranku. Zazwyczaj takie ciężkie poranki zdarzają się, kiedy budzimy się w złej fazie snu.

Nasz sen ma swoje cykle, każdy z nich trwa 90 minut. Każdy cykl składa się z 2 etapów: faza NREM (sen głęboki charakteryzujący się wolnymi ruchami gałek ocznych) i fazy snu REM (występują wówczas szybkie ruchy gałek ocznych, a nasz mózg aktywnie pracuje).

Żeby wstać i czuć się wyspanym należy obudzić się po zakończeniu pełnego cyklu, a nie w jego trakcie. Żeby zapewnić naszemu organizmowi odpowiednio dużo czasu na regenerację wystarczy przespać od 4-6 pełnych 90-minutowych cykli i obudzić się, w momencie kiedy nasz mózg jest nadal aktywny po fazie REM. Jeśli obudzisz się po zakończeniu pełnego cyklu twój mózg od razu po przebudzeniu będzie gotowy do działania i będzie pracował na pełnych obrotach.

Jak policzyć, o której się położyć, żeby się wyspać, to proste.

  • Oto przykład. Jeśli musimy wstać o godzinie 6:00, to by wyliczyć, o której godzinie powinniśmy się położyć do łóżka musimy pomnożyć ilość cykli (np. 4) razy 90 minut, wynik, jaki otrzymamy oznacza, ile czasu musimy spać by się wyspać. Bardzo ważne by do wyliczenia dodać dodatkowe 15 minut na zaśnięcie, bo zazwyczaj tyle nam ono zajmuje.

4 cykle x 90 minut = 360 minut / 6 godzin + 15 minut na zasypianie

Jeśli mamy wstać pełni sił o godzinie 6:00 najlepiej położyć się o 23:45.

Co zrobić, jeśli nie możemy zasnąć? Jest na to sprawdzony naukowy patent, o którym przeczytacie w artykule poniżej.