Błąd kardynalny matura 2022 - co to jest? Czym jest błąd kardynalny i co oznacza?

i

Autor: MARCIN GADOMSKI / SUPER EXPRESS GDANSK Błąd kardynalny matura 2022 - co to jest? Czym jest błąd kardynalny i co oznacza?

Błąd kardynalny matura 2022 - co to jest? Czym jest błąd kardynalny i co oznacza?

2022-04-27 13:52

Błędy ortograficzne, błędy stylistyczne, a nawet błędy interpunkcyjne nie sprawią, że nie zdacie matury 2022. Za to błędy kardynalne momentalnie mogą sprawić, że napisany przez was egzamin dojrzałości zostanie anulowany. Czym jest błąd kardynalny? Zdecydowanie przed maturą warto zapoznać się z odpowiedzią na te pytanie.

Spis treści

  1. Błąd kardynalny matura 2022 - co to jest?
  2. Błąd kardynalny matura 2022 - przykłady
  3. Błąd kardynalny a błąd rzeczowy - czym się różnią?

Błąd kardynalny matura 2022 - co to jest? Tegoroczni maturzyści głowią się i zastanawiają, czym jest błąd kardynalny. Dotyczy on oczywiście matury z języka polskiego zarówno na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Może popełnić go dosłownie każdy aczkolwiek ciężko jest znaleźć opinie świadczące, że któryś z uczniów go popełnił i przez to nie zaliczył egzaminu dojrzałości. Błąd kardynalny jest rodzajem pomyłki, która momentalnie dyskwalifikuje pracę i wiążę się z otrzymaniem 0 punktów. Kiedy jest błąd kardynalny? Może przybierać przeróżne formy, ale ostatecznie dotyczy wypracowań. Występuje wtedy, gdy uczeń całkowicie pomyli kontekst, przekręci nazwisko autora danej lektury, postaci, czasu akcji czy chociażby epoki. Centralna Komisja Egzaminacyjna wytłumaczyła, że świadczy on o całkowitej nieznajomości tekstu kultury, do którego odwołuje się zdający, a także do kontekstu interpretacyjnego przywołanego przez zdającego.

Matura matematyka 2022 - WYNIKI. Kiedy będą dostępne? [DATA]

ESKA XD #047 | FAME MMA 14, EUROWIZJA, MATURA, LEWITUJĄCE SAMOCHODY

Błąd kardynalny matura 2022 - co to jest?

Błąd kardynalny na maturze 2022 wiążę się z tym, że uczeń od razu dostaje 0 punktów. Nie musicie się jednak o to martwić, bo rzadko kiedy egzaminatorzy decydują się na definitywną dyskwalifikację i anulowanie matury danego ucznia. W momencie jednak, gdy sprawdzający zauważy błąd kardynalny, to uznaje, że uczeń musi powtórzyć egzamin dojrzałości. Taka pomyłka całkowicie przekreśla pracę. Błędem kardynalnym nie jest ortografia, problem z postawieniem znaków interpunkcyjnych w odpowiednim miejscu, czy chociażby wykazaniem się brakiem stylistyki. Błędy merytoryczne również nie dyskwalifikują egzaminu dojrzałości.

Błąd kardynalny matura 2022 - przykłady

Kiedy jest błąd kardynalny? Występują wtedy, gdy uczeń według egzaminatora wyraźnie pokaże, że nie zna danej lektury. Chodzi chociażby o:

  • Pomylenie nazwiska autora lektury;
  • Całkowicie błędne pomylenie lektur
  • Całkowicie błędna interpretacja lektur;
  • Pomylenie bohaterów;
  • Błędne podanie epoki. 

Błąd kardynalny a błąd rzeczowy - czym się różnią?

Czym się różni błąd kardynalny od błędu rzeczowego? Błąd rzeczowy praktycznie nie różni się od kardynalnego. Na egzaminie maturalnym dotyczy on danej lektury, a dokładniej treści, bohatera książki czy chociażby pomyłka w nazwie epoki.

Aby zdać maturę należy uzyskać minimum 30 procent punktów. Egzamin dojrzałości na poziomie podstawowym, co roku jest niemalże taki sam. Różni się oczywiście treścią i lekturami, jednak schemat zadań jest niemal identyczny. Na ostatnich stronach pojawiają się dwa tematy wypracowań do wyboru, które odnoszą się do omawianych na lekcjach lektur szkolnych. Są najlepiej oceniane, bo można za nie otrzymać aż 50 punktów. W trakcie pisania należy uważać na błędy ortograficzne, interpunkcyjne, a także właśnie błędy kardynalne.

Matura 2022 - harmonogram. Kiedy odbędzie się egzamin z polskiego i matmy

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE