Bezlitosna fala upału w Polsce! Koniec czerwca z piekielną temperaturą [MAPA]

2019-06-22 14:30
Bezlitosna fala upału w Polsce! Koniec czerwca z piekielną temperaturą [MAPA]
Autor: WOJCIECH WOJTKIELEWICZ/KURIER PORANNY GAZETA WSPOLCZESNA / POLSKA PRESS Bezlitosna fala upału w Polsce! Koniec czerwca z piekielną temperaturą [MAPA]

Ekstremalną prognozę pogody dla Polski przewiduje Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych! Trudno w to uwierzyć, ale pod koniec czerwca 2019 będzie piekielnie gorąco. W niektórych regionach kraju temperatura w cieniu osiągnie 40 stopni Celsjusza. Jeśli przewidywania synoptyków się sprawdzą, to może być najgorętszy czerwiec od ponad 200 lat historii pomiarów! Więcej szczegółów na ESKA.pl

Upały w Polsce 2019 nie odpuszczają! Wydawało się, że wysokie temperatury opuściły na dłuższy czas, jednak jak się okazuje - po raz drugi w tym roku trzeba się przygotować, że będzie piekielnie gorąco. Fala upałów w czerwcu zaatakuje ponownie. Dużym zaskoczeniem jest to, że w naszym kraju spodziewany jest AŻ TAK duży skwar. Otóż Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych zapowiada 40-stopniowe temperatury w cieniu! Jeśli te przewidywania się sprawdzą, to może być rekordowy czerwiec od ponad 200 lat.

Koniec czerwca 2019 - kiedy i gdzie upały?

Lato w Polsce rozpoczęło się bardzo szybko. Wszyscy mieli nadzieję na temperatury 20-25 stopni Celsjusza, a tymczasem było średnio o 10 stopni więcej. Upał dał się mocno we znaki ludziom, ale również zwierzętom, o których trzeba pamiętać. Okazuje się, że musimy szykować się na kolejną falę piekielnego ciepła. Z najnowszych prognoz pogody wynika, iż wkrótce nad dużą częścią Europy pojawi się podmuch powietrza z Afryki Północnej. W Niemczech ostrzegają, że będzie to jeden z najgorętszych dni w całym roku.

Fala upałów w pierwszej kolejności pojawi się w Hiszpanii, później we Francji (25.06.2019), przejdzie przez Niemcy (26.06.2019), aż w końcu dotrze do Polski. 27 czerwca w naszym kraju, a dokładniej w województwie wielkopolskim, lubuskim i dolnośląskim temperatura sięgnie 40 stopni Celsjusza w cieniu. Ostatni raz tak wysokie odczyty temperatur w czerwcu miały miejsce w 1811 roku.

Warto pamiętać, że długoterminowa prognoza pogody nie jest tak dokładna. Jak podkreśla autor serwisu MeteoGroup Polska: 

Tutaj jednak należy dobitnie zaznaczyć, że ten scenariusz pogodowy dotyczy samego końca horyzontu prognozy operacyjnej. Jest więc bardzo duże prawdopodobieństwo, że pogoda potoczy się nieco inaczej. Publikując ten post, chcemy jednak zwrócić uwagę na to, że taka wartość w ogóle pojawia się w prognozie - sam nie pamiętam takiego przypadku w prognozie ECMWF dla Polski.

Po pierwszej fali upałów nadeszło ochłodzenie i 19 czerwca 2019 w wielu miastach Polski zagrzmiało oraz spadł deszcz. Jeśli chodzi o drugą falę upałów, to nastąpi ona od 23 czerwca i potrwa do 8 lipca. Później możemy liczyć na kilka chłodniejszych dni, ale następnie znów trzeba się szykować na temperatury od 25-32 stopni Celsjusza w cieniu. Ciepło będzie w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, ale najcieplej ma być we Wrocławiu i Zielonej Górze. 

Upały w 2019 roku są ogromnym problemem, co najlepiej pokazują szokujące zdjęcia ilustrujące topnienie lodu Grenlandii. Odnotowano tam 17-stopni Celsjusza, przez co w ciągu 24 godzin roztopiło się aż 2 miliardy ton lodu. To prawie połowa całego obszaru!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze