Gwiazdy

Anna Dymna zagrała Marysię Wilczurównę w kultowym filmie "Znachor". Jak zmieniała się przez lata?

Anna Dymna przez lata uchodziła za jedną z najpiękniejszych polskich aktorek. Postać Marysi Wilczurówny, którą grała w filmie "Znachor" to natomiast rola, która przeszła do kultowych. Od czasu, kiedy Jerzy Hoffmann obsadził w niej aktorkę, minęło już ponad 40 lat. Jak przez ten czas zmieniła się Anna Dymna i jak potoczyły się jej losy?

Spis treści

  1. "Znachor"- kultowy polski film 
  2. Anna Dymna jako Maria Wilczur w filmie "Znachor" 
  3. Dalsza kariera Anny Dymnej 
  4. Jak zmieniała się Anna Dymna? 
  5. Anna Dymna znów w filmie o Kargulu i Pawlaku 

"Znachor"- kultowy polski film 

"Znachor" to kultowy polski film, którego wersja z 1981 roku, w reżyserii Jerzego Hoffmanna, na stałe zapisała się na kartach polskiej kinematografii. Wzruszająca opowieść o losach profesora Rafała Wilczura, choć powstała ponad cztery dekady temu, nadal jest emitowana w telewizji, doprowadzając widzów do łez. 

Lada chwila Netflix wypuści najnowszą wersję "Znachora", a fanom nie schodzi z ust pytanie: Czy zdoła ona przebić oryginał, w którym główne role zagrali: Jerzy Bińczycki, Anna Dymna i Tomasz Stockinger? 

Anna Dymna jako Maria Wilczur w filmie "Znachor" 

W 1981 roku w postać Marii Wilczur wcieliła się 30-letnia wówczas Anna Dymna. Aktorka była już wtedy popularna, między innymi dzięki roli Ani Pawlakówny w filmach "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć", Melanii Barskiej w "Trędowatej" czy Barbary Radziwiłłówny w "Królowej Bonie". 

Rolą Marysi Wilczurówny młoda aktorka zaskarbiła sobie serca widowni na długie lata, a scena w sądzie, w której Marysia i Ojciec dowiadują się prawdy o sobie, wyciska łzy z całych pokoleń. 

Dalsza kariera Anny Dymnej 

Anna Dymna ma dzisiaj 72 lata i olbrzymi dorobek artystyczny na koncie. Jest nie tylko utalentowaną aktorką filmową, ale i teatralną. Jest odznaczona wieloma nagrodami za działalność artystyczną. Pomimo wieku aktorka jest nadal aktywna zawodowo, a jej ostatnie role to m.in.

  • Lena Trener w "Wielka Woda",
  • Helena Kaczkowska w "Johny",
  • Łajma w "Pan Samochodzik i templariusze".

W 2003 roku Anna Dymna założyła Fundację "Mimo Wszystko", której głównym celem jest pomoc dorosłym osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Przez dwadzieścia lat pomogła blisko 40 tysiącom chorych i niepełnosprawnych. Do cyklicznych wydarzeń organizowanych przez Fundację należał m.in. "Festiwal Zaczarowanej Piosenki" dla jej podopiecznych. 

Jak zmieniała się Anna Dymna? 

Anna Dymna to aktorka, która jest aktywna zawodowo od ponad pół wieku. Nic więc dziwnego, że jej wygląd przez lata mocno się zmienił. Śliczna i młodziutka Marysia Wilczurówna nie przypomina już m.in. Heleny Kaczkowskiej z "Johny". O upływającym czasie aktorka opowiedziała w programie z cyklu "Bardzo bardzo serio" dla TVN24. 

W tym zawodzie jest fajna rzecz, lepsza niż u sportowców, że aktor w każdym wieku jest potrzebny, bo gramy ludzi, a ludzie są i starzy i młodzi, a kto lepiej zagra starą, grubą babę, ode mnie? Ja już sobie zapracowałam na to, żeby zagrać taką rolę - wyjawiła, dodając, że "przemijanie ma sens, a każda rzecz ma swój czas". 

Anna Dymna znów w filmie o Kargulu i Pawlaku 

W 2024 roku na ekrany kin ma trafić prequel "Samych swoich". Film "Sami Swoi. Początek" w reżyserii Artura Żmijewskiego to przedstawi wydarzenia sprzed przyjazdy rodzin Karguli i Pawlaków na ziemie odzyskane. Widzowie zobaczą w nim losy zwaśnionych rodów w Krużewnikach. 

W obsadzie nowego filmu znjadzie się między innymi Anna Dymna. Aktorka otrzymała epizodyczną rolę prawujenki Ani Pawlak. 

Zobacz zdjęcia Anny Dymnej. Jak zmieniała się popularna aktorka, która wcielała się w rolę Marysi Wilczurówny w filmie "Znachor"?