ITD

i

Autor: PAP/Radek Pietruszka ITD

zdjęcia

Szef GITD złożył zawiadomienie do prokuratury ws. swojego poprzednika. Chodzi o nieoznakowane radiowozy

2024-02-16 22:46

Nowy Główny Inspektor Transportu Drogowego Artur Czapiewski zawiadomił prokuraturę o "uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa niecelowego wydatkowania środków publicznych oraz działanie na szkodę interesu publicznego na skutek decyzji i niewystarczającego nadzoru sprawowanego przez byłe kierownictwo GITD". Chodzi o zakup 33 samochodów pościgowych marki BMW serii 3 za ponad 14 mln złotych. Zdaniem szefa ITD, należało kupić tańsze pojazdy.

Jak wyjaśnia GITD, projekt rozbudowy i modernizacji systemu CANARD (Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym), który jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej oraz budżetu państwa w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, miał podnieść skuteczność eliminowania niebezpiecznych zachowań kierowców - przekraczania prędkości oraz ignorowania sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach.

W ramach tego projektu przewidziano zakup pojazdów wraz z urządzeniami rejestrującymi. Postępowanie przetargowe trwało dwa lata. "W jego wyniku określono warunki dla dostawy pojazdów, których spełnienie spowodowało zaopatrzenie się w pojazdy przewyższające wymagania do osiągnięcia celów CANARD w realizowanych zadaniach (cele te spełniałby również zakup pojazdów tańszych)" - czytamy w komunikacie GITD.

- Na zrealizowanie obydwu postępowań poniesiono wydatek ok. 12 mln zł ze środków publicznych, kupując w pierwszym postępowaniu 11 pojazdów niewspółmiernie drogich do realizowanych celów, a w drugim postępowaniu 22 pojazdy po zawyżonych cenach, z niedającą się wytłumaczyć decyzją o ich zakupie w wyniku której wydano dodatkowe 2 mln 124 tys. zł. Mamy wszelkie podstawy podejrzewać, że w CANARD doszło do niegospodarności przy realizacji tych zamówień – powiedział w trakcie konferencji prasowej Główny Inspektor Transportu Drogowego Artur Czapiewski.

- Wobec stwierdzonych nieprawidłowości, skierowałem dziś (16 lutego - red.) do prokuratury rejonowej w Warszawie zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa niecelowego wydatkowania środków publicznych oraz działanie na szkodę interesu publicznego na skutek decyzji i niewystarczającego nadzoru sprawowanego przez byłe kierownictwo GITD – w tym Głównego Inspektora – podsumował Czapiewski.

Otwarcie ITD w Miechowie