zdjęcia

"Rolls-Royce wśród SUV-ów", czyli nowy Cullinan. Odważna ewolucja

2024-05-20 10:19

Rolls-Royce zaprezentował Cullinana serii II i Black Badge Cullinana serii II. To odważna ewolucja światowej klasy superluksusowego SUV-a, przekonuje producent. Cullinan zyskał m.in. podświetlany grill i cyfrowe zegary. Zobaczcie zdjęcia.

Oryginalny Cullinan, wprowadzony na rynek w 2018 roku, musiał posiadać prawdziwe umiejętności jazdy w terenie, nawet w tym najbardziej wymagającym na Ziemi. Jednocześnie musiał zapewniać niezrównany komfort i charakterystyczne dla marki wrażenia z jazdy ("Magic Varpet Drive"), niezależnie od pokonywanego terenu. Po prostu: musiał być super-luksusowym SUV-em - wytrzymałym, ale wyrafinowanym, niepowstrzymanym, ale spokojnym: by móc w komforcie podróżować wszędzie.

Nowy Rolls-Royce Cullinan. "Odpowiada na zmieniające się kody luksusu"

Bazując na sukcesie modelu Cullinan, Cullinan Serii II stanowi odważną ewolucję, przekonuje producent. W swojej nowej odsłonie, która jest najbardziej kompleksową ewolucją Serii II w historii Rolls-Royce'a, odpowiada na zmieniające się kody luksusu i wzorce użytkowania, pozostając przy tym wiernym podstawowym cechom, które leżą u podstaw popularności Cullinana.

"Budzące niepokój alter ego Rolls-Royce'a, Black Badge, osiągnęło apoteozę w Cullinanie - jego asertywna i bezkompromisowa postawa przemawia do klientów poszukujących najodważniejszych form wyrażania siebie" - podkreślono.

Dla tej podgrupy klientów marka wprowadza na rynek Black Badge Cullinana Serii II, reprezentującego bardziej odważną i wyrazistą propozycję, zdefiniowaną nie tylko przez mroczniejszą estetykę, ale także inżynierię, która ją wspiera.

"W 2018 roku Cullinan zmienił oblicze superluksusowej motoryzacji, umożliwiając klientom Rolls-Royce'a doświadczenie charakterystycznej dla marki przejażdżki magicznym dywanem niezależnie od terenu i miejsca na świecie. W ciągu sześciu lat Cullinan przyciągnął do Rolls-Royce'a zupełnie nowe grupy klientów i głęboko zmienił postrzeganie tego, czym jest samochód Rolls-Royce oraz co może oznaczać dla jego właściciela. Cullinan Serii II został stworzony, aby wykorzystać ten sukces. Integrując nowe technologie, nowe materiały, skrupulatnie przemyślane aktualizacje designu i innowacyjne możliwości wyrażania siebie poprzez Bespoke, zachowujemy wszystko, co nasi klienci kochają w tym samochodzie bez skazy na jego uroku", powiedział Chris Brownridge, Chief Executive Officer, Rolls-Royce Motor Cars.

Proste, pionowe linie, ostre krawędzie

Kluczowym motywem jest pionowość, która przypomina oświetlone drapacze chmur w megamiastach, w których Cullinan jest coraz bardziej zadomowiony – ten motyw jest najwyraźniej zaznaczony w podejściu do nowych lamp. Przód Cullinana Serii II składa się z prostych linii i ostrych krawędzi, z naciskiem na czyste, monolityczne powierzchnie, które wzmacniają duże proporcje i prezencję samochodu. Linie zderzaka tworzą płytkie "V" od najniższego punktu świateł do jazdy dziennej do centralnego punktu samochodu. Pod spodem, nowe wloty powietrza skierowane są asertywnie na zewnątrz, wizualnie obniżając samochód, gdy patrzy się na niego z góry.

Centralnym elementem jest podświetlany grill Pantheon, który został dodatkowo odświeżony dzięki niższej krawędzi czołowej. Obejmuje ona również nową polerowaną poziomą "linię horyzontu" między światłami dziennymi.

Z profilu Cullinan Serii II ujawnia dalsze zmiany w wykończeniu powierzchni. Powściągliwa, ale precyzyjna linia prowadzi od tylnego światła do środka nieruchomego krążka z monogramem "RR" na tylnym kole, tworząc subtelne zwężenie i wrażenie ruchu. Jest to dodatkowo wzmocnione przez zmienione dolne falowane powierzchnie, wykonane w głębokiej czerni o wysokim połysku, które unoszą się z tyłu.

Patrząc od tyłu, układ wydechowy Cullinana Serii II jest "odważną deklaracją mocy" - każda końcówka wydechu jest wykonana ze stali nierdzewnej o lustrzanym połysku, przy czym jest zintegrowana i wizualnie zlicowana z nadwoziem. Zmiany z tyłu kończą się szczotkowaną płytą ochronną ze stali nierdzewnej biegnącą między wydechami, która przepływa pod samochodem. Tę młodszą i bardziej wyrazistą ewolucję stylistyki Cullinana dopełniają 23-calowe frezowane felgi o zwiększonym rozmiarze. Trójwymiarowy i fasetowany siedmioramienny wzór jest dostępny w częściowym lub całkowicie polerowanym wykończeniu.

Oprócz zmienionej formy nadwozia, specjaliści od kolorów Rolls-Royce'a opracowali nowy odcień lakieru, aby zaprezentować Cullinana Serii II. Zainspirowany brązowym żyłkowanym marmurem, Emperador Truffle to współczesny, minimalistyczny, jednolity szaro-brązowy kolor; w połączeniu z wykończeniem Bespoke "Crystal Over" zyskuje subtelny połysk przypominający świeży śnieg w porannym świetle.

Najbardziej znaczącą zmianą w geometrii samochodu jest szklany panel czołowy od słupka do słupka w górnej części deski rozdzielczej - elegancki i wszechstronny element projektu, który łączy w sobie zarówno cyfrowy, jak i fizyczny kunszt.

Panel wskaźników przed kierowcą i nowy, stale widoczny Centralny Wyświetlacz Informacyjny na środku pasa przedniego, zostały przeprojektowane, aby stworzyć przestrzeń dla zaawansowanego systemu operacyjnego SPIRIT, wprowadzonego po raz pierwszy w całkowicie elektrycznym Spectre. Oferuje on również cyfrowe możliwości Bespoke - klienci mogą dostosować kolor tarcz przyrządów. SPIRIT ma również kontakt z Whispers, prywatną aplikacją dla członków społeczności Rolls-Royce'a, zintegrowaną z Cullinanem. Klienci mogą wysyłać cele podróży bezpośrednio do swojego samochodu, zdalnie wyświetlać lokalizację Cullinana i zarządzać blokadą pojazdu za pośrednictwem aplikacji.

W całym samochodzie została udoskonalona łączność. Klienci mogą teraz podłączyć do dwóch urządzeń streamingowych do tylnych ekranów, które teraz zawierają interfejs Bespoke. Łączność z Internetem i niezależny streaming dla każdego ekranu zapewnia klientom obecność WiFi hot spot. Po raz pierwszy w Cullinanie słuchawki Bluetooth dowolnego typu mogą być sparowane z systemem informacyjno-rozrywkowym na tylnym siedzeniu.

Klienci mogą cieszyć się dźwiękiem z wyjątkowego 18-głośnikowego systemu Bespoke, który korzysta z najnowszej generacji 18-kanałowego 1400-watowego wzmacniacza. Wnęki w aluminiowych progach Cullinana Serii II są wykorzystywane jako komory rezonansowe dla głośników niskotonowych, skutecznie przekształcając cały samochód w subwoofer.

Bezpośrednio przed pasażerem znajduje się podświetlana deska rozdzielcza z podświetlanym napisem Cullinan i unikalną grafiką Cityscape. Inspirowana panoramą wieżowców megamiast świata nocą, została stworzona przy użyciu 7000 elementów. Klienci mają również możliwość stworzenia własnego motywu podświetlanej deski we współpracy z projektantami marki.

Po stronie pasażera na desce rozdzielczej znajduje się nowa oprawa zegara Spirit of Ecstasy Clock Cabinet - unikalna witryna prezentująca zarówno analogowy zegar, jak i podświetlaną figurkę Spirit of Ecstasy, wykonaną ze stali nierdzewnej. Włączenie Spirit of Ecstasy do wnętrza samochodu było efektem czterech lat prac rozwojowych i wyjątkowej współpracy pomiędzy analogowymi i cyfrowymi rzemieślnikami w celu stworzenia dramatycznego i skrupulatnie zaaranżowanego przepływu światła.

Elementy wnętrza zostały wykonane z materiału roślinnego. Cullinan Serii II wprowadza Grey Stained Ash, bogato usłojone naturalne drewno o otwartych porach z delikatnym połyskiem. Materiał ten, opracowany przez kolektyw Rolls-Royce Bespoke w ciągu czterech lat, stanowi źródło współczesnego charakteru Cullinana. Aby uzyskać złożoną, wyraźną teksturę, każda kłoda jest indywidualnie wybierana, a "liście" forniru są następnie ręcznie barwione i uszlachetniane dodatkiem mikroskopijnych metalicznych cząstek, co tworzy unikalny efekt migotania.

We wnętrzu Cullinana Serii II wykorzystano również tekstylia nowe dla marki – mowa tu o tkaninie rayonowej wykonanej z bambusa, nazwanej Duality Twill. Materiał ten został zainspirowany rozległym gajem bambusowym w Le Jardin des Méditerranées na Lazurowym Wybrzeżu, który sąsiaduje z dawnym zimowym domem Sir Henry'ego Royce'a, Villa Mimosa. Członkowie zespołu projektowego odwiedzili ogrody podczas wycieczki badawczej.

Na diagonalnej tkaninie wyhaftowano artystyczną grafikę "Duality". Opierając się na abstrakcyjnej interpretacji dwóch połączonych ze sobą inicjałów R założycieli marki, projekt odzwierciedla wyraźny wpływ żeglarski, przypominający przeplatające się linie linowe występujące na jachtach żaglowych - kolejna subtelna aluzja do Riwiery Francuskiej.

Cała tkanina Duality Twill wykorzystana w samochodzie może składać się z do 2,2 miliona ściegów (11 mil nici) i jest wynikiem 20 godzin pracy. Aby zapewnić jednolitość wzoru, każdy element jest indywidualnie wykonywany przed cięciem za pomocą specjalnie opracowanego lasera, który uszczelnia krawędź materiału i zapobiega poluzowaniu się poszczególnych nici. Podstawowa tkanina diagonalna jest dostępna w trzech kolorach - liliowym, czekoladowym i czarnym - a klienci mogą wybierać spośród 51 różnych kolorów nici. Ten misternie haftowany materiał był opracowywany przez ponad rok.

W Cullinanie Serii II wykorzystano kolejną nową współczesną technikę rzemieślniczą – Placed Perforation. Umożliwia ona rzemieślnikom tworzenie dzieł sztuki poprzez drobne perforacje w skórze - fotele są tu płótnem. Dla Cullinana Serii II projektanci stworzyli wzór inspirowany stale zmieniającymi się kształtami i cieniami chmur nad domem Rolls-Royce'a w Goodwood - składa się on ze 107 000 perforacji o średnicy 0,8 i 1,2 milimetra.

"Od czasu premiery pierwszego Rolls-Royce'a zbudowanego w Goodwood, projektanci dokładają wszelkich starań, aby wszystkie modele miały własne, charakterystyczne estetyczne wszechświaty. Każdy z nich opiera się na szczegółowych spostrzeżeniach zebranych bezpośrednio od naszych klientów jeszcze przed stworzeniem samochodu, ale też podczas jego eksploatacji. Cullinan Serii II narodził się z tego podejścia: bardziej energiczny, skoncentrowany i wyrazisty, zgodnie z priorytetami dzisiejszych konsumentów dóbr super-luksusowych. W swojej nowej odsłonie, Cullinan Serii II wciąż gwarantuje dotarcie w każde miejsce w pełnym komforcie - wierny zasadom i zachowujący cechy, które sprawiły, że ten samochód odniósł tak duży sukces. Jednocześnie reprezentuje prawdziwy postęp i rozwój, oparty na ewolucji luksusu, który dodaje wyrazu i blasku oryginalnej formie Cullinana", wyjaśnił Anders Warming, Director of Design, Rolls-Royce Motor Cars.

Black Badge Cullinan Serii II. Dla klientów, którzy chcą w pełni ukryć swój samochód w ciemności

Black Badge Cullinan Serii II podkreśla swoją obecność efektownym wykończeniem przedniej części nadwozia. W przypadku Black Badge grill jest wykończony w charakterystycznym dla serii kolorze czarnym. Srebrna "linia horyzontu" tworzy wrażenie szerokości i solidności, jednocześnie otaczając pionowe światła do jazdy dziennej. Dla klientów, którzy chcą w pełni ukryć swój samochód w ciemności, dostępne jest również całkowicie czarne wykończenie.

Wszystkie zewnętrzne detale nadwozia i elementy ozdobne, w tym figurka Spirit of Ecstasy, są również wykończone w kolorze czarnym. Po raz pierwszy w historii Black Badge, kolor ten rozciąga się teraz od obramowań okien, przez słupki drzwi, aż po klamki. Inne przyciemnione elementy, w tym tylna klapa i akcenty zderzaka, a także wydechy samochodu, aby uzyskać efekt lustrzanej czerni zostały opracowane przy pomocy specjalnego chromowanego elektrolitu.

Klienci Black Badge Cullinan Serii II mogą teraz cieszyć się kolorem nadwozia również na wszystkich dolnych powierzchniach nadwozia. Mogą także subtelnie podkreślić m.in. dolne progi i dolny przedni zderzak - zabieg zarezerwowany wyłącznie dla modelu Black Badge Cullinan Serii II.

Wygląd zewnętrzny uzupełniają 23-calowe felgi - po raz pierwszy w historii marki felgi w tym rozmiarze są oferowane dla samochodu w wersji Black Badge. Mimo, że wzór wydaje się składać z pięciu szprych, w rzeczywistości jest ich 10: efekt wizualny jest tworzony przez starannie zaaranżowaną grę między polerowanymi, malowanymi i zagłębionymi, negatywnymi powierzchniami. Konstrukcja zapewnia również wyraźny widok na zaciski hamulców tarczowych Black Badge, w charakterystycznym kolorze czerwonym, które mogą być również wykończone w kolorze czarnym, turchese, mandaryńskim i Forge Yellow.

Black Badge Cullinan Serii II jest definiowany nie tylko przez zabiegi estetyczne, ale także przez autentyczne ulepszenia inżynieryjne, które stanowią jego podstawę. Cechy, które zdefiniowały pierwszą odsłonę Black Badge Cullinana, takie jak sprężyny powietrzne łagodzące przechyły nadwozia i dodanie jeszcze większych rezerw mocy, zostały zachowane w Black Badge Cullinanie Serii II. Podwójnie turbodoładowany 6,75-litrowy silnik V12 generuje łączną moc 600 KM i 900 Nm momentu obrotowego.

Ale fury! Tymi samochodami jeżdżą polscy piłkarze [Lewandowski, Szczęsny, Zieliński] | ESKA XD - Prosto z salonu #62