zdjęcia

Powódź w Dubaju. Luksusowe samochody pod wodą [ZDJĘCIA]

2024-04-18 11:28

W ciągu doby w Zjednoczonych Emiratach Arabskich spadło tyle deszczu, ile wynosi średnia z 18 miesięcy. Wtorkowe burze z ulewami i gradem stworzyły "historyczne zdarzenie meteorologiczne", donoszą światowe agencje. Pod wodą znalazło się lotnisko i drogi w Dubaju, wraz z nimi zatopione zostały samochody, w tym luksusowe marki, jakich tam pełno: Rolls-Royce czy BMW.

Dubaj, powódź stulecia

Deszcze w pustynnych ZEA są zjawiskiem na tyle rzadkim, że wiele terenów nie ma infrastruktury pozwalającej na odprowadzenie większych ilości deszczówki. Od czasu rozpoczęcia pomiarów w 1949 roku w kraju nie odnotowano opadów równie silnych jak obecne, które przyniosły w ciągu doby 145 mm deszczu. Statystycznie w ciągu roku meteorolodzy w ZEA odnotowują zaledwie 94 mm opadów.

Lotnisko i drogi w Dubaju pod wodę

We wtorek (16 kwietnia) wieczorem lotnisko w Dubaju wstrzymało przyloty. Część pasażerów nie była w stanie na czas dotrzeć przez zalane miasto do terminali międzynarodowego portu lotniczego. W środę rano Emirates, najważniejsze linie lotnicze w ZEA, powiadomiły, że aż do północy nie będą prowadziły odpraw pasażerów. Lotnisko przyznało zaś, że jego możliwości operacyjne zostały ograniczone, ponieważ załogi samolotów nie mogły dotrzeć na miejsce - pisze Associated Press. Media informują o ofiarach śmiertelnych.

Zalane są także główne drogi, a wraz z nimi luksusowe samochody, których w Dubaju pełno. 

Jeszcze przed wtorkowymi burzami władze zaleciły zamknięcie szkół i przeniesienie urzędników na pracę zdalną.

Jak wygląda EXPO 2020 w Dubaju?