Samochody

i

Autor: TOMASZ RADZIK / SUPER EXPRESS

pieniądze

Nowy podatek dla kierowców. Rząd pracuje nad zmianami w prawie

2024-04-28 21:02

Rząd chce wycofać się z wprowadzenia podatku od aut spalinowych, ale kierowcy i tak muszą być gotowi na większe wydatki, ponieważ na początku 2025 roku ma wejść w życie tzw. opłata rejestracyjna. - Chcemy ją w taki sposób wyprofilować, żeby nie uderzyła po kieszeniach najmniej zamożnych - zapowiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Jeszcze więcej mają zapłacić właściciele dużych samochodów, czyli SUV-ów.

Spis treści

  1. Nowy podatek od samochodów spalinowych. "Chcemy usunąć go z KPO"
  2. Nowa "opłata" dla właścicieli pojazdów 2025 - opłata rejestracyjna
  3. Więcej zapłacą właściciele SUV-ów

Nowy podatek od samochodów spalinowych. "Chcemy usunąć go z KPO"

- Chcemy wynegocjować usunięcie wprowadzonej przez PiS reformy podatków od samochodów spalinowych. To nie będą proste negocjacje - zapowiedziała w rozmowie z "Faktem" minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, precyzując przy tym: - Chcemy usunąć z KPO podatek od samochodów spalinowych.

Nowa "opłata" dla właścicieli pojazdów 2025 - opłata rejestracyjna

Mimo to kierowcy muszą być i tak gotowi na nowe, dodatkowe opłaty. Na początku 2025 roku w życie ma wejść tzw. opłata rejestracyjna, o czym mówił niedawno wiceminister Krzysztof Bolesta. Szczegóły wciąż nie są znane. - W kwestii opłaty rejestracyjnej chcemy ją w taki sposób wyprofilować, żeby nie uderzyła po kieszeniach najmniej zamożnych. Bo to nie może być tak, że im samochód jest starszy i więcej spala, tym więcej ktoś płaci. Trzeba to odpowiednio zmodyfikować i nad tym będzie pracowało Ministerstwo Klimatu, żeby najmniej zamożni tej opłaty nie odczuli - wyjaśniła Pełczyńska-Nałęcz.

Więcej zapłacą właściciele SUV-ów

- Jednocześnie chcemy, aby rynek samochodowy był tak ukształtowany, by duże, drogie samochody typu SUV były związane z większymi opłatami. To ma działać na rzecz środowiska i czystego powietrza - powiedziała w rozmowie z PAP Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej.

W podobnym tonie wypowiadał się wcześniej wiceminister klimatu. - Będę proponował dodanie jeszcze jednego elementu, mianowicie wagi. Problem z dużymi SUV-ami narasta, SUV-izacja motoryzacji to bardzo złe zjawisko. Jeśli będzie można zmusić właścicieli tych samochodów do wzięcia, przynajmniej finansowo, większej odpowiedzialności za zajmowanie większej przestrzeni, to skłaniałbym się do tego, by to zrobić - zapowiedział na początku 2024 roku w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Krzysztof Bolesta, dodając, że możliwe jest także wprowadzenie wyższych opłat za parkowanie dla właścicieli SUV-ów.

- Musimy patrzeć na to, co dzieje się na świecie, i brać te najlepsze praktyki. Tu puchnięcie samochodów jest niekorzystnym trendem z punktu widzenia bezpieczeństwa oraz środowiska - przekonywał wiceminister. 

Samochody elektryczne vs. spalinowe? Jaka przyszłość czeka motoryzację?

Quiz motoryzacyjny. Rozpoznaj markę samochodu po krótkim opisie

Pytanie 1 z 10
Na początek coś prostego: 4 koła w logo to: