Fotoradar

i

Autor: MARCIN WZIONTEK/ SUPER EXPRSS

bezpieczeństwo

Nowe mobilne fotoradary w Polsce. Takich urządzeń jeszcze nie było. Polska ma być jak Niemcy

2024-07-05 11:18

Sieć automatycznego nadzoru w Polsce powiększy się o 120-160 systemów, które kupimy ze środków z Krajowego Planu Odbudowy. Będą to fotoradary, odcinkowe pomiary prędkości, a także monitoring przejazdów kolejowych oraz skrzyżowań pod kątem wjazdu na czerwonym świetle - zapowiedział insp. Tomasz Połeć, zastępca głównego inspektora transportu drogowego, który za wzór dla Polski pod względem liczby fotoradarów stawia Francję, Niemcy i Wielką Brytanię, gdzie takich urządzeń jest po kilka tysięcy. Inspekcja jest zainteresowana zakupem urządzeń nowego typu.

Spis treści

  1. Nowe fotoradary w Polsce
  2. Mobilne fotoradary już po testach

Nowe fotoradary w Polsce

Aktualnie na polskich drogach jest ok. 600 fotoradarów. Ich liczba ma w najbliższych latach wzrosnąć nawet o 25 proc. - Mogę zdradzić, że sieć automatycznego nadzoru w Polsce powiększy się o 120-160 systemów, które kupimy ze środków z Krajowego Planu Odbudowy. Będą to fotoradary, odcinkowe pomiary prędkości, a także monitoring przejazdów kolejowych oraz skrzyżowań pod kątem wjazdu na czerwonym świetle - zapowiedział w rozmowie z wp.pl insp. Tomasz Połeć, od 30 stycznia zastępca głównego inspektora transportu drogowego, a w przeszłości (2007-2016) szef tej instytucji i współtwórca CANARD-u (Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym). Za wzór dla Polski pod względem liczby fotoradarów stawia Francję, Niemcy i Wielką Brytanię, gdzie takich urządzeń jest po kilka tysięcy. 

Mobilne fotoradary już po testach

Połeć przyznał, że inspekcja jest zainteresowana zakupem urządzeń nowego typu, które, jak podaje wp.pl, zaprezentował niemiecki producent na początku kwietnia na trasie S7 koło Warszawy. Vitronic, światowy lider w przemysłowych systemach wizyjnych, opracował mobilne fotoradary ulokowane na przyczepach. Mogłyby być ustawiane np. na poboczach. W Polsce byłyby odpowiednio oznakowane (przykładowe urządzenie na zdjęciu i wideo poniżej).

Wiceszef ITD zwrócił uwagę, że w ostatnich latach z apelem i prośbą o ustawienie fotoradaru zwróciło się 3 tys. podmiotów (samorządy, policja), a 2 tys. wniosków wysłali sami obywatele.

Poliscan, nowoczesny fotoradar produkowany przez Vitronic

i

Autor: Vitronic Poliscan, nowoczesny fotoradar produkowany przez Vitronic

Quiz motoryzacyjny. Rozpoznaj markę samochodu po krótkim opisie

Pytanie 1 z 10
Na początek coś prostego: 4 koła w logo to: