zdjęcia

Nowe fotoradary już w Polsce. Kontrolują prędkość na sześciu pasach jednocześnie i jazdę na czerwonym świetle

2024-04-08 20:46

Pomiar prędkości pojazdów na sześciu pasach ruchu jednocześnie, system detekcji przejazdu na czerwonym świetle czy rozmowy przez telefon i braku zapiętych pasów. Fotoradary TraffiStar SR390 niemieckiej firmy Jenoptik o wartości ponad 200 tys. zł każdy stanęły w Warszawie i Bytomiu. - Sięgnęliśmy po najnowocześniejsze, dostępne dziś na polskim rynku urządzenie. Do tej pory nie było stosowane w Polsce - wyjaśnia Monika Niżniak, rzeczniczka GITD.

Nowe fotoradary w Polsce

Fotoradary najnowszego typu stanęły w Warszawie (al. Stanów Zjednoczonych) oraz na Śląsku, w Bytomiu. Są o wiele lżejsze (ok. 7 kg) niż urządzenia starego typu, dlatego mogą być montowane na istniejących już słupach albo być wykorzystane przez służby do mobilnych pomiarów. Koszt jednego urządzenia to 212 tys. złotych.

- Urządzenie TraffiStar SR390 gwarantuje utrzymanie ciągłości rejestracji naruszeń oraz pozyskanie wysokiej jakości materiału dowodowego, bez względu na warunki pogodowe oraz porę dnia w jakiej wykonywane są pomiary. Fotoradar wykonuje pomiary prędkości równocześnie wszystkim pojazdom, które znajdą się w jego "polu widzenia", na kilku pasach ruchu. Urządzenie automatycznie sczytuje tablice rejestracyjne, identyfikuje rodzaj pojazdu i przypisuje do każdego ze "śledzonych" pojazdów niezbędne parametry, jak m.in.: prędkość, z jaką porusza się pojazd, prędkość, jaka obowiązuje na danym odcinku drogi, pas ruchu, którym porusza się pojazd, czas i miejsce popełnienia wykroczenia. Urządzenie ma też możliwość ustawienia odrębnych limitów prędkości dla każdego pasa ruchu - wyjaśniła w rozmowie z "Super Expressem" Monika Niżniak, rzeczniczka Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Póki co w Polsce będą tylko dwa takie urządzenia, a zakres ich pracy ograniczy się do pomiarów prędkości. Zobaczcie w galerii, jak wyglądają nowe urządzenia.

Nowy fotoradar w Warszawie. Kierowcy mają się czego bać