Apple

i

Autor: Pixabay/ markusspiske Apple

nowe technologie

Apple Car nie powstanie. 10 lat, setki pracowników, miliardy dolarów i koniec

2024-04-08 20:50

Apple Car nie powstanie - donoszą media, powołując się na ustalenia Bloomberga. Nieoficjalnie wiadomo, że przy trwającym dekadę wielomiliardowym projekcie Titan (Tytan) pracowało ponad 1,5 tys. specjalistów, z których większość ma pozostać w firmie i zająć się rozwojem sztucznej inteligencji (AI). Projekt ultranowoczesnego samochodu z logo Apple rozbudzał wyobraźnię miłośników marki i fanów motoryzacji na całym świecie, choć nigdy nie został oficjalnie potwierdzony.

Apple Car jednak nie powstanie

10 lat - tyle trwał projekt Titan, którego efektem miał być ultranowoczesny, elektryczny i autonomiczny samochód Apple. W prace zaangażowano setki specjalistów, inżynierów i projektantów, nieoficjalnie wiadomo, że firma współpracowała z gigantami motoryzacyjnymi takimi jak KIA, trwały nawet testy gotowego auta. Pod koniec lutego 2024 roku Bloomberg poinformował, że Apple Car jednak nie powstanie. O zakończeniu projektu miał poinformować pracowników dyrektor operacyjny Apple Jeff Williams.

Powody decyzji nie są znane. Eksperci zwracają uwagę, że projekt był wielokrotnie zmieniany i okazał się zbyt dużym wyzwaniem dla firmy, która jest gigantem technologicznym, ale nie miała nic wspólnego z motoryzacją. Wpływ na zakończenie projektu Apple Car mógł mieć także sam rynek motoryzacyjny na świecie - dynamiczny rozwój firm z Chin, ale i sceptyczne podejście wielu klientów do samochodów w pełni elektrycznych.

Apple powstało w 1976 roku w USA. Firma sprzedaje sprzęt technologiczny, m.in. smartfony (iPhone) i laptopy (MacBook).

Izera - prototyp polskiego samochodu elektrycznego (zdjęcia):

Niezwykła wystawa w Warszawie. W Fabryce Norblina otwarto Apple Muzeum