Dodatek, pieniądze

i

Autor: PIOTR KAMIONKA/REPORTER Jak dostać dodatek mieszkaniowy 2024?

Twoje finanse

Od lutego ten dodatek pieniężny dostanie więcej osób. Ważne zmiany dla rodzin

2024-02-05 16:00

"Wprowadzimy 600 zł dopłaty na wynajem mieszkania dla młodych", to jedna z obietnic przedwyborczych Koalicji Obywatelskiej. Choć rząd pod egidą Donalda Tuska wprowadził już szereg zmian, jak podwyżki dla nauczycieli czy budżetówki, a w planach ma na przykład wprowadzenie bonu senioralnego czy pewną podwójną waloryzację emerytur, o dodatku dla młodych na razie nie słychać. Pewna jest jednak kontynuacja dodatku mieszkaniowego, lecz nie bez pewnych mian. Te mają wejść w życie już w lutym 2024 i zapewne wielu ucieszą.

Podwyższenie progu dochodowego dla dodatku mieszkaniowego

W lutym nastąpią istotne zmiany przede wszystkim dla rodzin, ale także osób samodzielnie prowadzących gospodarstwo domowe. 12% - o tyle właśnie wzrośnie próg dochodowy uprawniający do pobierania dodatku mieszkaniowego. Oznacza to jedno: zdecydowanie większa liczba osób będzie mogła się o niego ubiegać. Ten rodzaj świadczenia można uzyskać zarówno w przypadku wynajmu, jak i gdy mamy własnościowe mieszkanie. Jeśli jednak chcemy dostać dodatek mieszkaniowy, czy inaczej zasiłek mieszkaniowy, kwota przypadająca na jedną osobą w gospodarstwie domowym nie może przekroczyć:

  • 40% przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w gospodarce narodowej dniu złożenia wniosku w gospodarstwie jednoosobowym,
  • 30% przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu złożenia wniosku w gospodarstwie wieloosobowym.

Podniesienie progu dochodowego dla osób starających się o to świadczenie pieniężne jest pokłosiem wzrostu tak zwanej najniższej krajowej.

Co jeszcze trzeba wiedzieć, by skutecznie starać się o dodatek mieszkaniowy?

W staraniu się o świadczenie mieszkaniowe, ważna jest też informacja o powierzchni mieszkania albo domu. Można ją znaleźć na przykład w akcie notarialnym, w umowie najmu lub u zarządcy budynku. Wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego można pobrać w swoim urzędzie miasta albo gminy lub ośrodku pomocy społecznej (ewentualnie ze strony internetowej tych instytucji). Jeśli mieszkamy w mieszkaniu, zarządca budynku albo inna osoba, której płacimy czynsz musi potwierdzić wniosek. Jeśli natomiast mieszkamy w domu jednorodzinnym, takie potwierdzenie nie jest potrzebne. Trzeba złożyć także deklarację o dochodach wszystkich osób, które mieszkają w mieszkaniu albo w domu z ostatnich 3 miesięcy. Można ją pobrać w swoim urzędzie miasta albo gminy lub ośrodku pomocy społecznej. Dołączyć trzeba też dokumenty, które potwierdzają powierzchnię użytkową albo oświadczenie o wielkości powierzchni użytkowej domu, a w oświadczeniu podać łączną powierzchnię pokoi i kuchni oraz informacje o wyposażeniu technicznym domu, dokumenty, które potwierdzają wysokość wydatków, jakie ponieśliśmy w związku z zajmowaniem mieszkania lub domu w miesiącu poprzedzającym dzień złożenia wniosku.

ZOBACZ TAKŻE: W jakich miastach w Polsce można najwięcej zarobić? Nieoczekiwany lider zestawienia

Oblał się na stacji benzyną i chciał się podpalić? O mały włos od tragedii
Listen on Spreaker.