KULTURA

"Muzeum na kółkach" znów rusza w trasę. Wiemy, do jakich miejscowości dotrze

Przed nami kolejna edycja wyjątkowej inicjatywy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Już po raz ósmy "Muzeum na kółkach" odwiedzi wybrane miejscowości w różnych zakątkach Polski, żeby szerzyć wiedzę na temat dziedzictwa i kultury polskich Żydów. Znamy już tegoroczną trasę mobilnego muzeum. Sprawdź, czy pojawi się w twoim mieście.

To zobaczycie w Muzeum Historii Polski. Zwiedzamy największe muzeum w Polsce przed otwarciem

"Muzeum na kółkach" to przenośna wystawa w pawilonie, który co roku objeżdża Polskę, by pokazać mieszkańcom małych miejscowości najciekawsze eksponaty Muzeum POLIN. Inicjatywa powstała z myślą o wsiach i miastach poniżej 50 tys. mieszkańców. W tym roku w konkursie na koordynację działań lokalnych wyłoniono 10 miejscowości z trzech regionów. Mobilna wystawa pojawi się województwie świętokrzyskim,  lubelskim i małopolskim.

Do jakich miejscowości przyjedzie "Muzeum na kółkach"?

Pawilon wystawowy Muzeum POLIN już jest w trasie. Najpierw odwiedził Końskowolę, a obecnie przebywa w Starachowicach (do 16 maja). Dalsza trasa mobilnego muzeum wygląda następująco:

  • Chęciny (18-20 maja)
  • Opatów (22-24 maja)
  • Żabno (26-28 maja)
  • Busko-Zdrój (od 30-maja do 1 czerwca)
  • Niepołomice (3–5 czerwca 2024)
  • Dąbrowa Tarnowska (7-9 czerwca)
  • Tomaszów Lubelski (11-13 czerwca)
  • Wisznica (15-17 czerwca)

Pawilon pełen muzealnych atrakcji

Trudno zmieścić w tak niewielkiej przestrzeni dużą ekspozycję, ale goście odwiedzający "Muzeum na kółkach" z całą pewnością nie będą mogli narzekać na nudę. We wnętrzu pawilonu zwiedzający znajdą m.in. trójwymiarową makietę typowego polsko-żydowskiego miasteczka, kalendarium porządkujące najważniejsze wydarzenia z historii Żydów w Polsce, a także fragmenty wypowiedzi młodych, polskich Żydów, które pozwalają odpowiedzieć na pytania: kim są Żydzi oraz co to znaczy być Żydem w dzisiejszych czasach.

Na ekspozycję składa się także interaktywna mapa - dopasowana indywidualnie do każdej z odwiedzanych miejscowości. Goście zobaczą na niej najważniejsze punkty związane z żydowską historią: instytucje, przedsiębiorstwa, zakłady prowadzone przez żydowskich rzemieślników, a także miejsca upamiętniające obecność Żydów na tych terenach. Dzięki temu interaktywnemu eksponatowi mieszkańcy dowiedzą się więcej o historii swojego miasta, a także o mniejszości narodowej, która kiedyś była ich częścią.

Organizatorzy zaplanowali też wydarzenia towarzyszące, jak np. koncerty, warsztaty, gry miejskie i spacery śladem społeczności żydowskiej. Więcej informacji o trasie, programie i innych atrakcjach znajdziesz na stronie: polin.pl/pl/muzeumnakolkach.