Wspaniałe stulecie

i

Autor: materiały TVP

Wspaniałe stulecie odc. 1, 2, 3, 4 streszczenie. Aleksandra spędza noc z Sulejmanem. Żona Sulejmana jest zrozpaczona

2022-04-19 11:50

Wspaniałe stulecie odc. 1, 2, 3, 4 streszczenie - co się wydarzy w nowym tureckim serialu? Premierowe epizody zostaną wyemitowane w dniach 19-22 kwietnia 2022 roku w TVP 1 o godzinie 14:00. Produkcję będzie można oglądać także w internecie na stronie vod.tvp.pl.

Zrealizowana z rozmachem kostiumowa produkcja opowiada o życiu sułtana Sulejmana Wspaniałego, najdłużej panującego władcy Imperium Osmańskiego i jego miłości do pięknej Roksolany, niewolnicy wziętej w jasyr w dalekim słowiańskim kraju. Pod tureckim imieniem Hürrem („radosna”) zrewolucjonizowała harem w ówczesnym imperium i zapoczątkowała Erę Sułtanek w Turcji. Serial został sprzedany do ponad 50 krajów i wszędzie pobił rekordy popularności.

MIŁOŚĆ w serialu [Wieczna miłość, Wymarzona miłość, Miłosne potyczki] | ESKA XD - Hotplota #42

Wspaniałe stulecie - odcinek 1

Rok 1520. Sułtan Selim I Groźny umiera, a władzę w Imperium Osmańskim przejmuje jego syn, opanowany i światły Sulejman. Wezyrowie w Stambule z niezadowoleniem przyjmują zażyłość nowego władcy z sokolnikiem, konwertytą Ibrahimem z Pargi. Papież bagatelizuje zmiany na ottomańskim tronie. Sułtan jest oburzony, że jego ojciec przymykał oko na poczynania skorumpowanego kapitana Cafera Agi, który bezprawnie pobierał daninę od egipskich kupców. Do seraju zostają przywiezione branki krymskie, a wśród nich niepokorna Aleksandra, córka popa z Rohatynia. Podczas najazdu Tatarzy zamordowali jej najbliższych, a ona jako niewolnica trafiła do haremu. Aleksandra jest zrozpaczona i buntuje się przeciwko pałacowym regułom. Szybko jednak postanawia awansować w haremowiej hierarchii. Próbuje uwieść sułtana, mdlejąc na jego widok. W drogę do seraju wyrusza wraz z synem Mustafą żona sułtana, Mahidevran.

Wspaniałe stulecie - odcinek 2

Aleksandra pilnie pobiera nauki w haremie. Sułtan zwołuje naradę, która ma rozpocząć przygotowania do wyprawy wojennej i zarządza podwyższenie żołdu dla janczarów. Podczas posiedzenia dywanu Sulejman skazuje na śmierć skorumpowanego kapitana Cafera Agę. Sulejman nie może zapomnieć pięknej Aleksandry, która zemdlała w haremie. Sułtanka matka postanawia wydać przyjęcie na cześć Sulejmana, dokładnie wtedy, gdy do pałacu przyjeżdża z synem jego żona, Mahidevran. Szambelan Ibrahim wybiera na wieczorne przyjęcie krymskie niewolnice, a wśród nich Aleksandrę. Egzekucję Cafera Agi obserwuje kronikarz Nasuh oraz przypadkowy gość, ambasador Wenecji, który przyszedł do seraju pozdrowić nowego władcę. Lud stambulski cieszy się z wyboru nowego sułtana. Kupcom i janczarom powodzi się coraz lepiej. Podczas wieczornego przyjęcia Aleksandra uwodzi w tańcu władcę, który rzuca jej purpurową chustę - zaproszenie do alkowy. Odtrącona Mahidevran nie może się z tym pogodzić.

Sonda
Oglądasz turecki serial "Wspaniałe stulecie"?

Wspaniałe stulecie - odcinek 3

Sulejman wysyła posła do króla Węgier z rozkazem zapłaty zaległej daniny oraz groźbą wojny. Papież ma nadzieję, że zamieszki w Syrii odwrócą uwagę młodego sułtana od Europy. Aleksandra wreszcie spędza noc z Sulejmanem. Jej wizyta u władcy nieoczekiwanie się wydłuża, ku rozpaczy jego żony Mahidevran.

Wspaniałe stulecie - odcinek 4

Zauroczony Aleksandrą Sulejman nadaje jej imię Hurrem - radosna. Dziewczyna zostaje faworytą sułtana i otrzymuje własną komnatę. Sprowokowana przez Mahidevran, Hurrem trafia do lochu. Sulejman planuje wyprawę na Rodos i ofiarowuje nowej faworycie wyjątkowy podarunek. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE